3 Yıllık aranın ardından iki dev, Francis Ngannou ve Stipe Miocic rövanş için karşı karşıya geldikleri 28 Mart pazar sabahı bizlere harika bir performans sundular. İkilinin arasındaki ilk maçta UFC’deki ilk yenilgisini tadan Ngannou, bu yenilgiyle birlikte kemeri de Stipe Miocic ‘e kaptırmıştı.

Ancak geçen 3 yıl içinde gözle görülen bir ilerleme kaydeden Ngannou’nun son 4 maçında oktagon içinde kaldığı süre 4 dakikayı bile bulmuyor. Diğer tarafta Miocic ise Daniel Cormier ile olan üçlemesini tamamlayarak pek çok kişiye göre gelmiş geçmiş en iyi ağırsıklet dövüşçüsü olarak anılmaya başlamıştı.

İkilinin rövanşında, Francis Ngannou, üstün bir performans sergileyerek Stipe Miocic’i ikinci rauntta KO etti ve ağırsıklet kemerinin yeni sahibi oldu. Böylelikle Afrika’dan çıkan ilk ağırsiklet dünya şampiyonu olmayı da başardı. Ayrıca bu galibiyetle yenilmezlik serisini de 5 maça çıkarttı. Yıldız ismin, sıradaki rakibi olarak gözüne kestirdiği rakibi ise Jon Jones.

Maç Analizi

İlk maçın aksine Ngannou gözle görülür bir şekilde daha sakin başladı. Atacağı yumrukları seçerek ve iyi bir zamanlama ile atmaya çalıştı ve bu da meyvelerini ilk raund ile vermeye başladı. Raunt ortalarında çok sağlam bir direkt çıkartan ngannnou’nun yumruğunu miocic sağlam karşıladı. Miocic daha sonra bir takedown denemesi gerçekleştirmeye çalışsa da Ngannou iyi savunma yaptı ve rakibinin side guard pozisyonuna almayı başardı. Daha sonra bu pozisyonda çok sert yumruklar atan Ngannou’nun yumruklarına rağmen Miocic kalkmayı başardı ve ilk raund bu şekilde sona erdi.

İkinci raunt’un başında Ngannou daha agresif başladı ve Miocic’i sarsmayı başardı. Miocic sağlam bir kontra vuruş yapsa da Ngannou’ bir aparkat atarak Miocic’i bitirmeyi başardı.

Ve bu galibiyet ile UFC tarihindeki ilk Afrikalı ağırsıklet şampiyonu olmayı başardı.

Maç Sonrası Ve Röportajlar

Maç sonrası Joe Rogan’ın Afrika’da başlayıp Dünya şampiyonluğuna uzanan yolculuğundan bahsetmesi üzerine, şampiyon : “Onlarca yıl boyunca hayallerini kurduğunuz bir şeyi sonunda başarmadıysanız bu hissi anlayamazsınız. İnsanlar tarafından kuşku duyulup, sonunda başardığınızda çok büyük bir tatmin hissi yaşıyorsunuz.”

Dövüş hakkında ise :” UFC’de öğrendiğim ve ilk maçtan da çıkardığım derslerden dolayı böyle bir strateji izledim. Olabildiğince sakin kalmaya çalıştım ama, o beni takip ederek hata yaptı. Hergün çalıştım ve sakin kalmaya çalıştım.”

Jon Jones’un attığı bu tweet’in sorulması üzerine, “Jon Jones gelmiş geçmiş en iyi, üst sıklet’e çıkması eğlenceli olacak. Ben hazırım, o ne zaman nerde isterse hazır olacağım.” dedi.