UFC 262: Charles Oliveira vs. Micheal Chandler İncelemesi - İşte UFC Hafif Sıkletin Yeni Şampiyonu!

Charles Oliveira - Micheal Chandler karşılaşması incelemesi.

UFC 262 kartının ana maçında hafif sıklet unvan maçı için Micheal Chandler ile Charles Oliveira karşı karşıya geldi.

Bellator organizasyonunda uzun yıllar dövüştükten sonra UFC’ye geçen ünlü dövüşçü Micheal Chandler UFC’de ki ilk maçında Dan Hooker’ı nakavt ederek UFC’ye rüya gibi bir giriş yapmıştı. Sonraki süreçte bu harika performansla beraber eski Bellator şampiyonu olması ve ünlü bir isim olması onu UFC’de Khabib Nurmagomedov’dan boşa çıkan kemer için aday yaptı.

Charles Oliveira ise 8 maçlık galibiyet serisiyle tartışmasız bir şekilde hafif sıkletin en formda isimlerinden biri. Geçtiğimiz yıl Kevin Lee’yi submit edişinin ardından Tony Fergusonu da 3 raund boyunca domine edince kemer için ilk aday kendisi olmuştu.

Maç İncelemesi

Maçı inceleyecek olursak, Charles Oliveira sert alçak tekmelerle maça başladı rakibi Micheal Chandler ise boksuyla baskı kurmaya çalışıyordu. Chandler sol kroşesi ile Oliveira’yı sarstı. Tehlikede olan Oliveira hızlı bir takedown denemesi ile maçı yere taşıdı fakat Micheal Chandler giyotin ile cevap verdi. Giyotin denemesi sıkı gözükse de yerde bir usta olan Charles Oliveira kendisini tehlikeli pozisyondan kurtardı ve Chandler’ın sırtına geçip bu sefer kendisi submission aradı. Micheal Chandler yerde sakin kalarak ayağa kalkmayı başarabildi.

Ayağa kalktıktan sonra baskısına devam eden Micheal Chandler sağ ve sol kroşelerle Oliveira’yı tekrardan sarsıp knockdown etti. Raundun geri kalanı yerde Chandler’ın ground and pound darbeleri ile geçti.

İlk raundu büyük bir üstünlükle Micheal Chandler kazandı. İkinci raund da ise işler bir anda tam tersine döndü. Charles Oliveira tam isabet bir sol kroşe ile Micheal Chandler’ı knockdown etti ardından Chandler toparlamaya çalışsa da Oliveira rakibinin üzerine gidip sert vuruşlarla Chandler’ı tekrardan yere serdi ve ikinci raundun hemen başında Charles Oliveira maçı nakavt ile kazandı.
 

Tek yumrukla tüm senaryonun değiştiği maçın bu sonucuyla beraber Charles Oliveira UFC’nin yeni hafif sıklet şampiyonu oldu. Maç sonunda Charles Oliveira büyük bir mutluluk yaşadı. Yaklaşık 12 yıldır UFC’de mücadele eden Oliveira 9 maçlık galibiyet serisinin üzerine bir de şampiyonluk ekleyerek kariyerinin zirvesine ulaştı.

 

Hafif Sıkletin Geleceği

Yeni şampiyonuna kavuşan hafif sıkletin geleceği de oldukça heyecan verici gözüküyor. Charles Oliveira’nın bir sonraki rakibinin kim olacağı henüz belli değil fakat Conor McGregor - Dustin Poirier karşılaşmasının galibi en büyük aday gibi. Öte yandan ilk 5 içerisinde Justin Gaethje, Dariush gibi önemli isimler de var. 

Micheal Chandler da kemerden vazgeçmeyeceğini 1 yıl içerisinde tekrar kemer maçına çıkmak için çok çalışacağını söyledi. Gerçekten çok iyi dövüşçülerin bulunduğu hafif sıklette neler olacağını zamanla hep birlikte göreceğiz.