UFC 263: Israel Adesanya vs. Marvin Vettori İncelemesi

UFC 263 gecesinin ana maçında orta sıklette şampiyon Israel Adesanya ile Marvin Vettori karşılaştı.

 

Israel Adesanya hafif ağır sıklete çıkıp çifte şampiyon olma hedefine Jan Blachowicz’e karşı puanla mağlup olarak ilk denemesinde ulaşamamıştı. Blachowicz maçı sonrası her zaman olduğu gibi hemen antremanlara geri dönmüş ve şampiyonu olduğu orta sıkletteki unvanını korumak için çalışmalara başlamıştı.

Rakibi Marvin Vettori ise en son Kevin Holland’ı yenerek üst üste aldığı galibiyetlerle kemer maçına hak kazanmış ve uzun zamandır istediği Israel Adesanya rövanşına kavuşmuştu.

İkili arasındaki ilk maç 2018 yılında yapılmıştı ve maçı ayrık karar ile Israel Adesanya kazanmıştı.

Maçı incelediğimizde, ilk raund Marvin Vettori oldukça baskılı başladı, öne adımlayarak rakibini sıkıştırmaya çalışıyordu fakat Israel Adesanya çok seri yer değiştirerek rakibinin baskısının etkili olmasını engelliyordu. Israel Adesanya sert alçak tekmeleriyle üzerine gelen rakibini yavaşlattı. Vettori bu tekmelerden birini yakalayıp Adesanya’yı yere almayı başarsa da Israel Adesanya kısa sürede ayağa kalktı.

İkinci raund Vettori takedown denemelerinin sayısını arttırsa da Israel Adesanya rakibinin denemelerini savuşturdu. Kontra vuruşlarıyla rakibinin baskısını iyice etkisizleştirdi. Vettori ne zaman içeri girmeye çalışsa karşılığında vuruşlar alıyordu.

Üçüncü raundda Vettori takedown ederek istediği pozisyonu yakaladı fakat Adesanya yine bir şekilde tehlikeyi atlatmayı başardı.

Şampiyonluk raundları da genel anlamda Israel Adesanya’nın üstünlüğü ile geçti ve 5 raund sonunda Israel “The Last Stylebender” Adesanya 50-45 lik skor kartlar ile rakibini yenerek kemerini korumuş oldu.

Israel Adesanya belli ki Jan Blachowicz maçından sonra yer oyununa ağırlık vermiş, rakibinin en etkili silahı olan güreş üzerine iyi çalışmış. Vettori ne zaman güreşini kullanmak istese Adesanya buna izin vermedi, takedown edilse bile hemen ayağa kalkmayı başarabildi. Ayakta da ciddi bir seviye farkı oldupu açıkça gözüküyordu, bacağa attığı tekmelerle de rakibini iyice yavaşlatan Adesanya maçı dominant bir performans ile kazandı.

 

Israel Adesanya’nın bir sonraki maçının Robert Whittaker olması bekleniyor. Tarih olarak da yüksek ihtimal önümüzdeki Ekim olacağı konuşuluyor.