UFC 264 Dustin Poirier vs. Conor McGregor 3 İncelemesi

11 Temmuz Pazar günü UFC'nin en büyük yıldızı Conor McGregor, Dustin Poirier karşısında 3. maçına çıktı. Sonu pek hoş bitmese bile Conor'un ismi ve prestiji milyonları ekran başına kitlemeye yetti.

İkili daha önce 2 kez karşılaşmış bu karşılaşmaların birini Conor McGregor diğerini ise Dustin Poirier kazanmıştı. Kimin daha iyi olduğunu gösterecek nihai bir 3. maç kaçınılmaz bir durumdu.

2. maçını geçtiğimiz Ocak ayında yapan ikili basın toplantısı, maç öncesi ve sonrası oldukça dostça görüntü çizmiş, görmeye alışık olduğumuz kötü Conor'u görememiştik. Fakat işler 3. maçta değişti. Conor'un t-talk yapması ve meseleleri kişiselleştirmesi, maçtan önce Dustin Poirier'in karısıyla ilgili paylaşım yapması, Dustin'in 2. maçın ardından Conor'un yardım derneğine bağış konusu hakkında verdiği sözü tutmamış olması ve bunun sürekli gündeme gelmesi ortamı oldukça gerdi ve Conor McGregor'un içindeki o kötü Conor dışarı vurdu.

Maç İncelemesi

Maça oldukça hızlı başlayan Conor McGregor rakibinin üstünde baskı kurmaya çalıştı ve 2. maçta Conor'u mağlubiyete götüren, yediği alçak tekmeleri rakibine karşı kullanmaya çalıştı. Rakibi rakibin silahı ile vurmaya çalışan Conor ilk rauntun sonunda attığı bu sert alçak tekmelerin bedelini oldukça ağır ödeyecekti. 

Ayakta Conor ile vuruşmaya pek girmeyen Dustin Poirier ise isabet bulduğu sağ sol direklerinin ardından Conor McGregor'u yere aldı. Bu takedown girişimini savurmak yerine rakibine giyotin takmak isteyen Conor bunun ne kadar yanlış bir karar olduğunu, Dustin bu başarısız submission denemesinden çıkınca anladı. Rakibinin üstüne çöken Dustin Poirier yerdeki vuruşlarıyla oldukça etkili oldu. Bu vuruşlara karşı altta olan Conor rakibinin kafasına attığı dirsekler ile hasar yaratmak istedi. Ağır vuruşlar alan Conor McGregor bir pozisyonda Dustin'in eldiveninden tutup ayağa kalkmayı başardı. Dustin hakem Herb Dean'e bakarken hakem bu pozisyona tepkisiz kaldı ve maç ayakta devam etti.

 

Ayağa kalkınca rakibine bir front kick ve sağ sol deneyen Conor hemen ardından geriye adımlamak isterken ters bastı ve bileği maalesef bu pozisyonda kırıldı. Bu sakatlık ilk başta kimse tarafından farkedilmedi ve hemen 5 saniye sonra ilk raunt bitti. Yerden kalkamayan Conor'un yanına giden hakem durumun farkına varıp maçı bitirdi.

Maçın ardından sonucun doktor kararı ile açıklanmasını isteyen Conor McGregor akıllara ''olası bir 4. maçı mı planlıyor?'' sorularını getirdi. T-Mobile Arena'dan sedye ile çıkarılan süper yıldızın ertesi sabah başarılı bir ameliyat geçirdiği açıklandı.