UFC 265: Ciryl Gane vs. Derrick Lewis İncelemesi

Houston'da gerçekleşen UFC 265 gecesinin ana maçında ağır sıklette Derrick Lewis ile Ciryl Gane karşı karşıya geldi. Ağır sıkletin en formda isimlerinden olan bu iki isim geçici kemer için mücadele edecek ve kazanan şampiyon Francis Ngannou'nun rakibi olacaktI.

Ciryl Gane 1.5 ay gibi kısa bir süre önce Volkov ile karşılaşmış ve maçı 5 raund sonunda kazanmıştı. Bu galibiyeti ile UFC’deki yenilgisiz ilerleyişini taçlandıran Gane, sıkletteki en üst sırada bulunan isimlerlele karşılaşmaya hak kazanmıştı.

Derrick Lewis ise Curtis Balydes’e karşı aldığı nakavtlı galibiyet sonrası adı sıık sık kemer maçı ile anılmaya başlanmıştı.

Ağır sıklet kemeri için Derrick Lewis - Francis Ngannou karşılaşması ağır sıklet kemeri için ayarlanmaya çalışılsa da taraflar tarihte anlaşamayınca UFC ağır sıklette geçici kemer maçı olarak Derrick Lewis - Ciryl Gane karşılaşmasını ayarladı.

 

Karşılaşmayı inceleyecek olursak, Ciryl Gane ilk raund itibari ile maçı rahatlıkla kontrol etti. Lewis’e göre çok hızlı ve hareketli kalan Ciryl Gane alçak tekmeleriyle Lewis’in patlayıcı ataklarını engelledi. Gane karşılaşma boyunca sürekli gardını değiştiriyor, hareketli kalıyordu. Ciryl Gane Lewis’in planlarını tamamen bozdu ve karşılaşma boyu Derrick Lewis neredeyse bir isabet bile bulamadı. Mesafede dövüşerek ve hareketli kalarak istediği oyun planımı uygulayan Gane ise tekmeleriyle çok etkili oldu. 3 raund itibariyle yorgunluğun da devreye girmesiyle Derrick Lewis oldukça zorlanmaya başladı. Bu durumu farkeden Ciryl Gane yumrukları ile rakibinin üzerine gitti. Gane’ın yumrukları karşısında Lewis yanıtsız kalınca hakem araya girdi ve böylelikle Ciryl Gane 3. raundda maçı teknik nakavt ile kazanarak ağır sıkletin geçici şampiyonu olmuş oldu.

 

Ciryl Gane bu maç sonucuyla beraber bir aksilik olmazsa UFC Ağır sıklet şampiyonluğu için eski antreman partneri ve takım arkadaşı Francis Ngannou ile karşı karşıya gelecek.