UFC Boston Gecesinde Yaşananlar!

UFC Boston Gecesinde Yaşananlar!

UFC Boston gecesinin ana ve yan ana maçında iki güzel maça şahitlik ettik. Gecenin yan ana maçında Jeremy Stephens ve Yair Rodriguez’i rövanş karşılaşması için izledik. En son çıktıkları UFC Mexico City etkinliğinde maçın 15. saniyesinde yaşanan ufak bir talihsizlik iki ismin de maçının iptal olmasına neden olmuştu. Boston gecesinin ana maçında ise eski UFC şampiyonu Chiris Weidman ve Dominick Reyes’i izledik. Dominick Reyes en son bundan 7 ay önce UFC London kartında Volkan Özdemir’e karşı kafa karıştırıcı bir galibiyet almıştı. Onun bu galibiyeti tüm UFC hayranlarının aklında “nasıl olur” sorusunu uyandırmıştı. Chiris Weidman ise Reyes dövüşünden önce geçtiğimiz yıl UFC 230 kartında Jacare Souza’ya nakavt olarak önemli bir maçta mağlup olmuştu.

Jeremy Stephens vs. Yair Rodriguez:

Tam 27 gün önce UFC Mexico City etkinliğinin ana maçı olarak ayarlanan bu dövüş başta da belirttiğimiz üzere maçın 15. saniyesinde Yair Rodriguez’in Jeremy Stephen’ın gözüne parmak atması sonucu yaşananların ardından hakem Herb Dean’in kararıyla iptal edilmişti. Fakat 27 gün sonra aynı heyecanla bu kez ABD’nin Boston şehrinde yine bu güzel dövüşü izledik. Maç 3 raund üzerinden yapıldı. Açıkça söylemek gerekirse maçın sonunu görebilirmiyiz bilmiyorduk. Yair Rodriguez en son Korean Zombie lakaplı Chan Sung Jung’u harika ve görülmemiş bir nakavtla yere sermişti. Maç başlar başlamaz Yair Rodriguez Jeremy Stephens’a karşı adeta uçarak geldi ve kafasına güzel bir tekme yerleştirdi. Eğer amacına ulaşabilseydi Korean Zombie nakavtından sonra UFC Boston gecesinde bir kez daha yılın nakavtına imza atabilirdi. Meksika’da yaşanan olaylar sebebiyle iki tarafında birbirinden hiç haz etmediği çok belliydi. Sert yumrukların ardından klince girerek yere gitmek istediler ancak iki tarafta amacına ulaşamadı. Yair Rodriguez ve Jeremy Stephens klinçten kurtulduktan sonra o sert yumruk ve tekmelerini adeta yarıştırdılar. Jeremy Stephens’ın öyle bir gücü var ki her an seyirciye sürpriz yapabilirdi ancak karşısındaki rakibi Yair Rodriguez’de çok basite alınacak bir rakip değil. Rodriguez’in tıpkı Chan Sung Jung maçında yaptığı gibi ters yumruk ve dirsekler aradığını gördük ama bunlar henüz ilk raundda daha yorulmamış bir rakip karşısında çok da etkili olmayacaktır. Rodriguez yaptığı tekme şovlarıyla tekvando dan geldiğini ve nasıl bir tekvandocu olduğunu bizlere gösterdi. Jeremy Stephens 2. raundun başlarında siyah kuşak bir tekvando ustası Rodriguez’den karnına aldığı çok sert bir tekmeyle kendini yerde buldu. Yerde çok sert darbeler almasına rağmen nasıl bir güç ve kondisyona sahip olduğunu bizlere gösterdi. Yair Rodriguez yerde kendini çok yormak yerine ayakta devam etseydi belki de 2. raundda Jeremy Stephens’ı bitirebilirdi. Ancak yerde rakibini gerek boğmaya çalışarak gerekse yumruklayarak hem kendini yordu hem de rakibinin toparlanmasına izin vermiş oldu. 3. Raundda Rodriguez yine tekmeleriyle rakibini bitirmek istese de artık tekmeleri zayıfladı ve Stephens’a ayağını kaptırarak güzel bir takedown yedi. Ancak Stephens’da çok yorulmuş olacak ki etkili yer oyunu izleyemedik. 15 dakikanın ardından maç bittiğinde tüm bu yaşananlar unutulup iki tarafta centilmen bir şekilde birbirleriyle tokalaştılar ve kazanan hakem kararıyla Yair Rodriguez oldu.

Dominick Reyes vs. Chris Weidman:

35 yaşındaki eski UFC şampiyonu Chiris Weidman sıkletin sıramasında önemli bir yer tutan Dominick Reyes ile karşı karşıya geldi. Eski günlerini özleyen uzun süredir galibiyete acıkan Weidman kendisinden 6 yaş küçük rakibi Dominick Reyes karşısında galip gelmek için mücadele etti. Chris Weidman UFC’ye iz bırakan isimlerden olan Anderson Silva’yı 10. maçında mağlup ederek şampiyonluğa ulaşmıştı. Lyoto Machida, Vitor Belfort gibi pek çok önemli isime karşı unvan savunması yaptı ancak günün birinde hepimizin bildiği Luke Rockhold karşısına çıktı ve kemeri belinden aldı. Orta sıklette yaptığı son 5 maçın 4 ünü kaybetti. En son aldığı mağlubiyetten sonra hafif ağır sıklete geçme kararı aldı. Aldığı mağlubiyetlerin hepsi de nakavtla olmuştu. Bu yaşananlardan sonra gücü ne kadar yerinde merak konusuydu. Dominick Reyes’ten bahsedecek olursak 11 galibiyet ve 0 mağlubiyet ile hafif ağır sıkletin 4. sırasındaki bir sporcu olarak Chiris Weidman karşısındaki yerini aldı. En son dövüştüğü Volkan Özdemir’i hakem kararıyla yense de dövüş sırasınca oldukça kötü bir performans sergilemişti. Bu maçta kendini göstermesi gerekti. İlk raund başladığında Reyes alçak tekmelerle maça başladı ancak Chiris Weidman direk bir takedown arayışına girdi. Yerde dövüşmek istediği her halinden belliydi. Weidman, Reyes’i çok sıkı tutup her ne kadar yere almak istese de Reyes’te tüm gücünü ortaya koyarak güzel savunmalar yaptı. Klinçten kurtulduklarında Weidman’dan güzel bir orta tekme geldi derken Reyes ani bir yumrukla Chiris Weidman’ı yere serdi ve ilk raundda nakavtla galibiyete ulaşarak galibiyet hanesine 12 yazdırmayı başardı.