Dünya’nın büyük metropollerini dolanıp UFC’nin global popülaritesini arttırmayı hedeflerken ve diğer taraftan yeni yetenekleri keşfedip UFC’nin ana etkinlikleri için bir taban sağlamayı planlayan UFC Fight Night serisinin şimdiki durağı Güney Kore’nin Seul’dan sonra kalabalık şehri olan Busan. One Fighting Championship’in monopol olduğu ve mücadele sporlarının bir yaşam tarzı olduğu Asya kıtasında organizasyon olarak pazarda söz sahibi olmayı hedefliyor. Ana kartın çoğunlukla Koreli dövüşçülerden meydana geldiği gecede anakartta Light Heavyweight sıkletinde diğerler maçlardan ayrışan maç Türk asıllı İsviçre vatandaşı Volkan Oezdemir ve Sırp asıllı Avusturya vatandaşı Aleksandar Rakic arasındaki maç olarak dikkat çekiyor.


UFC ile 2017’de sözleşme imzalamadan önce Avusturya’da irili ufaklı birçok MMA organizasyonunda dövüşen Rakic 4 maçlık UFC serüvenini yenilgisiz sürdürdü.Francimar Barroso , Justin Ledet , Devin Clark ve Jimi Manuwa ile karşılaşıp herhangi bir fire vermedi. Strike’a dayalı keyif veren oyunu ve sahip olduğu patlayıcılık Rakic’i ileride yeni yeteneklerin günümüzde çıkmasının seyrekleştiği Ağırsiklet MMA’de seyri yüksek bir potansiyel yapacak.Balkanlar benim için bu konuda hep bir muamma olmuştur. Fiziksel olarak boylu poslu ve güçlü olan bir toplumdan nasıl Ağırsiklet Boksör veya MMA’cilerin sayı itibarıyla az oluşunu düşünür dururdum. Geçtiğimiz haftalarda meydana gelen Joshua-Ruiz II kemer maçında Hırvat Ağırsiklet Filip Hrgovic’in Eric Molina karşısında sergilediği parmak ısırtan performansı sonrası Slavların gümbür gümbür geleceğinin müjdesi bizleri mutlu etmişti.Rakic eğer bu maçı kazanabilirse belkide oturup Jon Jones ile olası maçını konuşuyor olacağız.Dip not olarak verelim Rakic’in mensup olduğu American Top Team son yıllarda çıkardığı atlet kalitesi itibarıyla günümüz UFC’sini domine ediyor.

Volkan Oezdemir’ı sizlere daha iyi tanıtmak istediğimizden Ocak ayında röportaj yapmıştık. Volkan’ın vizyonu ve gelecek projeksiyonlarına daha detaylı vakıf olmak isterseniz sitemizde video’lu röportajımız mevcut. Rakic gibi Strike kökenli olan Volkan , Alistar Overeem’in Golden Glory’den takım arkadaşı. Yüksek kalibrede bir Kick Boksçu. Romanya menşeli SuperKombat’ta 5’te 5’lik bir serisi de mevcut. Dünya çapında irili ufaklı birçok MMA organizasyonunda dövüşüp iyi bir galibiyet serisi yakalaması ona sırayla Bellator ve UFC’nin kapıları açmada yardımcı oldu. Volkan’ın şanssızlığı ise UFC’de yeni sayılabileceği ilk maçlarında Daniel Cormier , Dominick Reyes ve Anthony Smith gibi ciddi isimlerle karşılaşmış olması oldu. Volkan normal şartlarda ilk raund’larda maçı bitirebilen oldukça güçlü bir isim. Ovince Saint Preux , Misha Cirkunov , Jimi Manuwa ve en son Uruguay’da Ilır Latifi’ye karşı galibiyetleri bulunuyor ve bu galibiyetlerin çoğu da ilk raundda. Kamaru Usman , Vitor Belfort’un idman yaptığı Kick Boks kökenli eğitmen Henri Hooft’un talebelerinden.

Güreş ve Grappling kökenli UFC dövüşçülerin arasında ayrı bir lezzettir şahsımca Strikerlar. Herkes gibi bende güreş ve yer mesafesine girilmeden önce ayakta kıyasıya bir mücadele izlemek istiyorum sonrasında sırasıyla diğer mesafelere bir geçiş olsun istiyorum. Volkan ve Rakic bugün özlediğim Stand’up ‘ı bana geri verecekleri için çok mutluyum. UFC Busan Ana kart maçlarını bugün 13.00’de S Sport’tan canlı izleyebilirsiniz.