UFC Dövüş Gecesi 172: İşte Sinek Sıkletin Yeni Şampiyonu!

UFC Abu Dhabi’de, Dövüş Adasında etkinliklerine devam ediyor. Deiveson Figueiredo ve Joseph Benavidez arasındaki sinek sıklet şampiyonluk karşılaşması ve birbirinden heyecan verici maçlara UFC Dövüş Gecesi 172 şovu sahne oldu.

Deiveson Figueiredo Sinek Sıkletin Yeni Şampiyonu

Deiveson Figueiredo - Joseph Benavidez ikilisi hatırlanacağı üzere 29 Şubat 2020 tarihinde ilk kez karşı karşıya gelmişti. Bu maç öncesinde Figueiredo sinek sıklet şampiyonluk kemeri maçı için gerekli kilo limiti olan 125 pound limiti aşınca karşılaşmayı kazansa bile kemeri kazanma şansı kalmamıştı. Nitekim öyle de olmuştu, karşılaşmayı 2. raundda nakavt ile kazanan Deiveson Figueiredo maçın kazananı olsa da sinek sıkletin yeni şampiyonu olma unvanınını kazanamamıştı. Ayrıca nakavt öncesi Figueiredo ve Benavidez arasında yaşanan kafa kafaya çarpışma tartışma konusu olmuştu. Benavidez o kafa çarpışması sonrası bütün dengesini kaybettiğini ve sonucunda nakavt olduğunu söylüyordu.

Rövanş karşılaşmasında iki isim de kiloyu tutturdu ve sinek sıkletin uzun bir aradan sonra yeni şampiyonuna kavuşması için ortada herhangi bir engel kalmadı.

Deiveson Figueiredo karşılaşmaya çok hızlı başladı. İkili birbirini biraz tarttıktan sonra Figueiredo sağ kroşesiyle Benavidez’i knockdown etti. Ardından yerde sert darbelerle ve submission denemeleriyle Benavidez’e rahat vermedi. Figueiredo iki üç kez net bir şekilde rear neaked choke pozisyonu yakaladı ama Benavidez adeta savaş vererek bu submissionlardan kurtuldu. Dövüş tekrar ayağa gittiğinde Figueiredo’nun özgüveninin iyice arttığı gözlemleniyordu. Raund bitimine bir dakikadan az bir süre kala Figueiredo Benavidez’i yine sağıyla sarstı ve maçta üçüncü kez knockdown etti. Ardından yerde yine etkili şekilde baskısını sürdürdü ve tekrar rear neaked choke pozisyonunu yakaladı. Bu sefer Joseph Benavidez bu pozisyondan çıkamayınca hakem araya girdi, maçı Submission ile kazanan ve sinek sıkletin yeni şampiyonu olan isim Deiveson Figueiredo oldu.

Jack Hermasson - Kelvin Gastelum

Önemli mücadelelerden bir diğeri de yan ana maçta izlediğimiz Hermasson - Gastelum mücadelesiydi. Gastelum sol kroşesiyle içeri girmeye çalışırken Hermasson yumruğun altına girerek takedown aradı. Maç yere gider gitmez Kelvin Gastelum harika bir kontrayla pozisyonu ters çevirdi. Kelvin Gastelum gard geçmeye çalışırken Hermasson ustaca bir şekilde Kelvin’in bacağını yakaladı ve böylelikle orta sıkletteki üst sıraları fazlasıyla ilgilendiren bu mücadeleyi kazanan isim Heel hook submissionu ile Jack Hermasson oldu. Hermasson, Robert Whittaker - Daren Till mücadelesinin galibiyle karşılaşmak istediğini söyledi.

Rafael Fiziev - Marc Diakiese

Ayakta dövüşmeyi seven stilleriyle ön plana çıkan bu iki ismin karşılaşması da beklentileri fazlasıyla karşıladı ve gecenin maçlarından biri oldu. Fiziev maç boyunca özellikle gövdeye attığı tekmelerle çok etkili oldu ve tüm maç baskılı şekilde dövüştü. Maç boyu Muay Thai’sini çok etkili kullanan Fiziev harika bir performansla karşılaşmayı bitirdi. Diakiese de maçın sonlarına doğru boksuyla etkili olsa da son raundu alsa bile bu maçı kazanmak için yeterli olmadı ve karşılaşmayı üç raund sonunda 30-27, 29-28, 29-28 şeklindeki skor kartlarla kazanan Rafael Fiziev oldu.