UFC Fight Night 143: Brooklyn Ana Kart İncelemesi!

UFC’nin yeni yayın anlaşması yaptığı ESPN’in yayınladığı ilk dövüş gecesi olan UFC Fight Night 143: Brooklyn muhteşem dövüşlere sahne oldu.

Gecenin ana maçında UFC horoz sıklet şampiyonu Tj Dillashaw, UFC sinek sıklet şampiyonu, güreşte olimpiyat altın madalyası bulunan Henry Cejudo ile, sinek sıklet kemeri için karşı karşıya geldi. Bu karşılaşma, aslında bu karttan 1 hafta sonra gerçekleşmesi gereken UFC 233 kartının ana maçı olacaktı. Fakat daha sonrasında ESPN’in yayınlayacağı ilk şova transfer edildi. Bu gelişmeden sonra UFC 233 için başka bir ana maç ayarlanamayınca kart iptal olmuştu. Maçı inceleyecek olursak, bu karşılaşmanın gidişatının dövüş severleri çok şaşırttığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Henry Cejudo, 32 saniyede Tj Dillashaw’ı nakavt ederek maçı kazandı. Cejudo’nun, bu kadar hızlı bir şekilde ve nakavtla kazanması öte yandan da maçı güreşini kullanmasına gerek kalmadan kazanması herkesi çok şaşırttı. Tj, maç biter bitmez, hakeme maçı erken bitirdiğine dair itiraz etmeye başladı. Maç sonunda verdiği röportajda da bu konu hakkında yakındı. Henry Cejudo ise verdiği röportajda sinek sıkletin kapatılmaması gerektiğini, sinek sıkleti kurtarmak için dövüştüğünü vurguladı. Aynı zamanda Tj Dillashaw’a onun sıkletine gelip ona bir şans daha verebileceğini söyledi.

Gecenin yan ana maçı ağır sıklette son zamanlarda çok konuşulan Greg Hardy ile Allen Crowder’ın karşılaşmasıydı. Eski NFL oyuncusu Greg Hardy’nin UFC’deki ilk karşılaşmasına 3 karşılaşmada 3 galibiyet (üçüde nakavt) olarak geliyordu. Hardy maça önceki maçları gibi hızlı başlamak istedi fakat Crowder, Hardy zaman zaman isabet bulsada, rakibinin karşısında kontrollü kalmayı başarabildi ve Hardy’i bir süre yerde tutmayı başarabildi ve ilk raundu istediği şekilde bitirebildi diyebiliriz. İkinci raund Hardy, yavaş yavaş, istediği tempoyu yakalamaya başlarken yerde olan, iki dizi de yerde bulunan rakibinin kafasına diz atınca hakem maçı sonlandırdı ve Hardy diskalifiye olmuş oldu. Son dönemlerde adı rezalet haberlerle anılan Hardy bir de yasak vuruş yaparak diskalifiye olunca gerek sosyal medyadan gerekte salonda bulunan izleyicilerden çok büyük tepki çekti. Sonuç olarak Hardy’nin diskalifiye olmasıyla maçı Allen Crowder kazanmış oldu.

Ana kartın 4. maçında hafif sıklette Gregor Gillespie, Yancy Mederios ile karşı karşıya geldi. Bu maçı çok kolay bir şekilde özetlemek için tek bir istatistiğe bakmamız yeterli. Gillespie’nin 73 isabetli vuruşu bulunurken, Mederios adına bu sayı yanlızca 1. Eski bir güreşçi olan Gregor Gillespie, bu konudaki üstünlüğünü çok iyi kullandı, rakibini rahatça yere aldı ve yerde kontrol etti. Gillespie, 2. raundun bitimine çok az bir süre kalmışken yerde sırtı dönük şekildeki rakibine ard arda yaptığı vuruşlara Mederios yanıtsız kalınca hakem araya girdi ve Gillespie maçı teknik nakavt ile kazanmış oldu. Böylelikle Gregor Gillespie UFC’deki üst üste 6. galibiyetini aldı ve yenilgisiz ilerleyişini sürdürdü.

Ana karttaki bir diğer karşılaşmada UFC’nin veteranlarından Joseph Benavidez ile 3 maçlık galibiyet serisi ile yükseliş yakalamış Dustin Ortizin karşılaşmasıydı. İlk raund Benavidezin üstünlüğü ile tamamlandı. 2. raund Ortiz temposunu arttırarak Benavideze yanıt vermiş olsa bile, 3. raunda ağırlığını koyan isim yine Benavidez oldu. Böylelikle Joseph Benavidez maçı puanla(29-28) kazanmış oldu.

Merakla beklenen bir diğer karşılaşma ise Rachel Ostovich ve Paige VanZant karşılaşmasıydı. Sakatlıklarla boğuşan VanZant, yaklaşık 1 senenin ardından kafese geri döndü ve 2. raundda rakibi Rachel Ostovich’i pes ettirerek maçı kazandı.

Ana kartın açılış maçı ise hafif ağır sıklette Glover Teixeira, Karl Roberson karşılaşmasıydı. Glover Teixeira maçın başlarında rakibini yere almaya çalışırken çok ağır dirsek darbelerine maruz kaldı, zor anlara düştü fakat bir şekilde toparlanıp tekrar ayağa kalkmayı başardı. Daha sonra rakibini yere almayı başaran Glover, yerdeki yeteneğini ve tecrübesini çok etkili kullanıp rakibini pes ettirip maçı kazandı.