UFC Fight Night 148 Ön İncelemesi

UFC Fight Night 148 bu gece Nashville’de sahne alacak. Gecenin ana kartı bir hayli heyecanlı geçecek gibi gözüküyor. Bu dövüş gecesini bu gece S Sport Plus’tan izleyebilirsiniz. Gecenin ana kartını sizler için inceledik.

1. Stephen Thompson vs Anthony Pettis

Eski UFC hafif siklet şampiyonu Anthony ‘Showtime’ Pettis kemeri Rafael dos Anjos’a kaybettikten sonra bir türlü beklenen geri dönüşü veremedi. WEC’de dövüşürken Ben Henderson’a attığı meşhur tekmeyle gösteri zamanı anlamına gelen “Showtime” lakabıyla anılan Pettis, hafif siklette güreşçiler arasında hiç şansı olmadığını kavrayınca bir alt siklete indi. Ancak orada da Max Holloway engeline takılan Pettis kısa süren serüven sonrası yeniden hafif siklete dönüş yaptı. Pettis bir türlü istediği çıkışı yapamasa da bizlere halen seyir zevki yüksek dövüşler sunuyor. Hafif siklette Dustin Poirier ve Tony Ferguson gibi iki güçlü isme kaybeden Pettis, bu sefer de şansını bir üst siklette deneyecek. Hafif orta sikletteki (77 Kg) ilk rakibi Stephen ‘Wonderboy’ Thompson. Bu sikletteki ilk dövüşü için fazla güçlü ve tecrübeli bir isimle dövüşüyor gibi gözükse de Pettis bu durumun yeteneklerini ve yerini görmesi açısından büyük bir fırsat olduğunu düşünüyor. İki dövüşçü de son müsabakalarından yenik ayrıldı ve çıkış yapma peşinde. Tartıda da bariz biçimde görüldü ki Thompson, Pettis’e göre bir hayli fiziksel avantaja sahip. Mesafe kontrolünü en iyi yapan dövüşçülerden biri olan Thompson hele de böyle bir avantaja sahipken Pettis’i yanına yaklaştırmadan rahat bir şekilde puanla kazanabilir. Ancak Pettis’de mesafeyi daraltıp farklı tekniklerle rakibi yıpratabilen ve her açıdan tekme savurabilen bir dövüşçü. Bu durum müsabakayı çok daha ilgi çekici konuma sokuyor. Çok teknik ve satranç müsabakası tadında geçecek ve tekmelerin havada uçuşacağı bu dövüşü kesinlikle kaçırmayın.

2. Curtis Blaydes vs Justin Willis

Gecenin ikinci ana mücadelesi ağır siklette gerçekleşecek. Bir tarafta çok güzel bir çıkış yakalayıp kemerin ciddi adaylarından biri olarak görülen ancak Francis Ngannou’ya çok kısa sürede nakavt olarak kemer hayallerini başka bahara taşıyan Curtis Blaydes, diğer yanda fiziksel görüntüsünün aksine inanılmaz bir atletizme sahip Justin Willis. Justin Willis henüz UFC’de yenilgi yüzü görmedi ve kazandığı 4 dövüşü de çok baskın performanslarla aldı. Blaydes ise güreşteki dominantlığıyla Cain Velasquez’in yokluğunda ağır siklete yeni bir soluk getirmişti ancak son dövüşünde Ngannou’nun bombalarından birine denk gelince kendisini yerde bulmuştu. İki dövüşçü için de bu müsabaka inanılmaz büyük bir önem taşımakta. Blaydes’in kaybedip kemer yolunun en başına gitmeye niyeti yok. Aynı şekilde Willis’de bu dövüşü kazanıp kendisine devler liginde yer açmak istiyor. Eğer kazanırsa kemer yolunda ciddi bir adım atmış olacak. Blaydes rakibini yere devirebilecek mi? Willis üniversitede uzun yıllar futbol oynamış bir isim ve hızı ve atletikliği buradan geliyor. American Kickboxing Academy (AKA)’de DC, ve Cain gibi isimlerle birlikte antrenman yapan Willis, acaba bunun faydasını çok güçlü bir güreşçi olan Curtis karşısında görebilecek mi? Eğer Curtis rakibini yere alabilirse gece onun istediği gibi ilerler ancak ya Willis Curtis’in takedown girişimlerini elimine ederse ne olacak?

3. John Makdessi vs Jesus Pinedo

Gecenin diğer müsabakasında veteran dövüşçü John Makdessi genç dövüşçü Jesus Pinedo’nun bir üst seviyeye geçiş için hazır olup olmadığını tartacak! Son 2 maçından eli havada ayrılan Makdessi bu müsabakayı da sorunsuz geçip basamakları yeniden çıkmak ve hiç değilse top 15 içerisinden bir rakiple karşılaşmak istiyor. Henüz 22 yaşındaki Perulu dövüşçü Pinedo ise kendi dediğine göre UFC’e gerçek seviyesini gösterme peşinde. UFC’de henüz ikinci dövüşüne çıkan Pinedo UFC seviyesine ait mi değil mi hep beraber göreceğiz.

4. Jussier Formiga vs Deiveson Figueiredo

Ana kartın 4. maçı sinek siklette kemer yolunda emin adımlarla ilerleyen iki güçlü isim arasında gerçekleşecek. Formiga kemer müsabakasına çok defa yaklaşmasına rağmen her seferinde son dövüşte başa yeniden dönmek zorunda kaldı. Sikletteki elit isimlere karşı şansı bir türlü tutmayan Formiga daha öncesinde yaptığı çıkışlarda önce eski kemer dövüşçüsü John Dodson’a, sonra yine eski kemer dövüşçüsü Joseph Benavidez’e ve en son da kemer sahibi Henry Cejudo ile yine kemer için dövüşmüş Ray Borg’a kaybederek baştan başlamak zorunda kaldı. Bu başlangıçlardan sonuncusu şu ana kadar üç dövüşlük galibiyet serisi ile devam etmekte. Bu dövüşü de kazanırsa kemer müsabakası için son bir adıma ihtiyacı olacak gibi gözüküyor. Bildiğiniz üzere alt sikletler de çok fazla nakavt izlemeyiz. Ancak Formiga’nın rakibi Brezilyalı Deiveson bu konuda bir hayli meziyetli bir dövüşçü.UFC’de yapıp kazandığı 4 dövüşün  3’ünü nakavt ile kazanan Deiveson sikletin elit isimlerinin arasındaki yerini sağlamlaştırma peşinde.