UFC Fight Night 161 : Cub Swanson vs Kron Gracie İncelemesi

Dün gece Tampa , Florida’da gerçekleşen UFC Fight Night 161 gecesinde Ana kartın en merak edilen maçı Şubat’ta UFC’ye Alex Caceres galibiyeti ile sansasyonel bir giriş yapan Rickson Gracie’nin oğlu Kron Gracie ile tüy sikletin tecrübeli ismi Cub Swanson arasındaki mücadeleydi.Kron seneler sonra Gracie soyadı ile ringlere geri dönen UFC’nin uzun zamandır belkide aradığı gelecekte organizasyonun yüzü olabilecek taze kandı.Diaz Kardeşlerden Nate’in antreman partneri olan Kron , Diazlarla yoğun bir antreman düzeninde maça 8 aydır hazırlanmıştı.Ancak bu sefer rakibi Cesares’e göre çok daha tecrübeli bir isim olan Swanson oluşu ikinci UFC maçında Kron’u ciddi bir sınavın içine sokmuştu. Kariyerin başında yakalanıcak bir Galibiyet  veya Mağlubiyet serisi bir dövüşçünün  kariyer ve işe olan inancını ciddi bir şekilde etkileyebilecek bir motivasyondur.

 

Cub Swanson’ı bilmeyenleriniz için bu tecrübeli ismi kısaca takdim etmek isterim. Doğma büyüme California’lı olan Swanson çocukken Futbolcu olma hayalleri kurarken dağınık aile düzeni onu çetelerin ve uyuştucunun ve sokak dövüşlerinin ortasına atmış.Arkadaşlarıyla girdiği soygun girişimi sonrası Polis tarafından yakalanmış ve kamu hizmeti cezasına çarptırılmış.UFC dövüşçüsü Joe Stevenson’un kendisi ile idman yapmaya davet etmesi sonrası yazgısı tamamen değişmiş.Eyaletteki irili-ufaklı MMA organizasyonlarında yakaladığı başarılı yükseliş onu World Series Of Cagefighting’e ordaki istikrarlı grafiğide UFC’nin kapılarını ardına kadar açmış.2011’den beri 8 yıldır Dünya’nın en büyük organizasyonun bir parçası.18 maçlık UFC serüveninde 7 mağlubiyet 11 galibiyeti var ve sıkletinin en önemli isimleriyle çoktan karşılaşmış durumda.Rigan Machato Jiu-Jitsu’suna , Boksör Joel  Diaz ise Boksuna destek veriyor.

 

Dün akşamki maça gelicek olursak Kron ve Swanson arasında 3 round süren mücadele tamamen ayakta başlayıp ayakta bitti. Jiu Jitsu’su oldukça güçlü olan 2 isim arasında nadir Takedown girişimi veya oyunu yere çekme eğilimi oldu. İki isim ilk raund’dan itibaren kedi-fare gibi kafes içerisinde yumruklaşarak dolandılar. Kron mesafeyi sürekli yakın tuttu ki rakibini fırsatını bulduğunda yere alıp Submit ettirebilmek için. Swanson’da bunu çok iyi biliyordu ki mesafeyi açma adına adımlarını sürekli mesafe açma eğilimdeydi. Hiç alışık olunmayan bir vuruş tarzı olan Swanson’u insanları kafesin en eğlenceli isimlerinden biri olarak görüyor.Yaratıcı vuruş tarzını dünde oyununa yansıttı. Kron’un hiç beklemediği zamanda nereden geldiğini kestiremediği bir sürü yumruk suratında patladı.İki rakibinde mesafe koruma savaşları sonunda ikinci raunt ortalarında iki isimdede yorgunluğa sebep oldu ve patlayıcılıklarını yavaş yavaş kaybetmeye başladılar. Herhalde nefes alabildikleri tek zamanlar Clinch’lerle birbirlerine yapıştıkları anlar oldu. Kron’un Close-Guard’dan yere aldığı takedown girişimi sonrası giyotin girişiminde bulundu fakat Swanson başarılı bir defans ile tekrar dövüşü ayağa taşıdı. 3 raunt’luk mücadele sonrası iki sporcunun yüzünde ciddi tahribatlar vardı. Maçın sonunda hakem kararı ile Swanson kazandı.

 

Kimi dövüş otoriteleri dünkü maçı Savaşa benzetip gecenin maçı ilan etsede ben bu ikiliden daha alışılmışın dışında , heyecanlı bir maç beklerdim. Hamleleri tahmin edilir ve maçın gidişatı daha statik oldu desem yalan söylememiş olurum. Kron UFC serüvenin ikinci maçında mağlup olurken Swanson 4 maçlık mağlubiyet serisini bu galibiyet ile yıkmış oldu.