UFC Fight Night 161: Joanna Jedrzejczyk vs Michelle Waterson İncelemesi

383


UFC Fight Night 161 gecesinde Florida’da, Amalie Center’da gecenin ana maçı Joanna Jedrejczyk (15-3-0) vs Michelle Waterson (17-6-0) maçıydı. Üst üste aldığı iki Rose Namajunas mağlubiyetinden sonra adeta kariyeri değişen Joanna, bu maçlardan sonra Teica Torres’i mağlup etmişti daha sonra bir siklet üste çıkıp kadınlar 125 pound sıkletin dominant şampiyonu Valentina Shevchenko ile karşılaşıp kaybetmişti. Şimdi 115 pound sıkletine geri dönüp kemere tekrar kavuşma yolunda büyük bir adım atmak istiyor. Michelle Waterson ise üst üste Cortney Casey, Felice Herrig ve Karolina Kowalkiewicz gibi isimlere karşı 3 maçlık galibiyet serisi yakalayıp çok büyük bir çıkış yakaladı. UFC’deki ilk şampiyon anne olmak istediğini belirten Michelle Waterson “Mom Champ” sloganıyla gümbür gümbür geliyor ve bu maçta kariyerinin en büyük galibiyetlerinden birini almak istiyordu.

Maç öncesindeki süreçte Joanna UFC’ye tartıda kiloyu tutturamama ihtimali olduğunu bildirmiş, Waterson’a da maçın 116 pound limitinde değil de daha yüksek bir kiloda catchweight karşılaşması olarak dövüşmeyi teklif etmişti. Waterson bu teklifi reddetmiş, bu maçı kazananın kemer maçına çıkacak en büyük aday olacağını ve profesyonel davranmaları gerektiğini bu yüzden de kiloyu tutturmaları gerektiğini düşündüğünü belirtti. Tartı günü geldiğinde Waterson beklenildiği gibi kiloyu tuttururken Joanna’da onca söylentiye rağmen süpriz bir şekilde kiloyu tutturdu ve böylelikle maçın önünde hiçbir engel kalmamış oldu.

İlk raund iki dövüşçünün karşılıklı tekmelerinden ve birbirlerini tartmalarından sonra Michelle Waterson hızlıca bir takedown girişiminde bulundu fakat Joanna kafesten aldığı destekle bu denemeyi savuşturdu. İlk raund boyunca Joanna boy ve uzanma avantajının etkisiyle mesafeden daha etkili gözüktü, Waterson mesafeyi kapatıp yere almak istese de clinch pozisyonunda Joanna diz ve dirsek darbeleriyle daha etkili oldu. 

İkinci raunda Joanna alçak tekmeleriyle başladı. Waterson ise içeriye girmeye çalışsa da Joanna alçak tekmeleriyle Michelle Waterson’u dışarda tutmayı başardı. Waterson yer yer yüksek tekmeler denedi fakat çok etkili olan bir vuruşu yoktu. Waterson takedown denemelerine devam etti fakat Joanna yine başarılı şekilde savunuyor ve clinch pozisyonlarında daha etkili oluyordu. Joanna raund sonuna doğru yüksek tekmeyle Waterson’u sarstı. 

Üçüncü raund bir önceki raunda benzer şekilde Joanna’nın alçak ve orta tekmeleriyle başladı. Joanna bu raund iyice kendine güveni artmış bir şekilde devam etti. Raundun bir bölümünda Joanna Waterson’u takedown edip submission aradı fakat Waterson fazla tehlike yaşamadan ayağa kalkabildi. Üçüncü raundun sonlarına doğru Waterson maç boyunca aradığı takedown’u buldu Joanna’nın arkasına geçip rear naked choke aradı, çene altını yakalamaya çok yaklaştı fakat Joanna sakin kalarak iyi savundu ve ordan çıkabildi. Raund bitimine yaklaşık 10 saniye kala Waterson’ı tellere sıkıştırıp hızlı yumruk kombinasyonlarıyla zor anlar yaşattı.

Dördüncü ve beşinci raundlar da önceki raundlara benzer şekilde ayakta ve clinch pozisyonlarında Joanna’nın üstünlüğü ile geçti. Waterson mesafeyi kapattığında elinden geleni yapmaya çalışıyordu fakat Joanna bariz bir şekilde clinch pozisyonlarında daha güçlü kalıyordu ve bu avantajını maç boyu iyi kullanıyordu.Son raundda Waterson üçüncü raunddaki gibi başarılı takedown girişiminin ardından hemen Joanna’nın arkasına geçip submission yakalamaya çalışsa da Joanna sakin kalarak savundu ve o pozisyondan çıkabildi.

Joanna’nın oyun planını başarılı bir şekilde uyguladığı, Michelle Waterson maça tüm yüreğini koyduğu maçta mücadele gerçekten harikaydı. Beş raund sonunda maçı 50-45, 50-45 ve 49-46lık skor kartlarıyla kazanan isim eski şampiyon Joanna Jedrzejczyk oldu. İki isim de maç öncesinde birbirlerine oldukça saygılıydı, maç sonunda da bu güzel görüntüler devam etti. 

Son olarak Joanna, şampiyon Weili Zhang’a meydan okudu.