UFC Fight Night 161: Mackenzie Dern vs Amanda Ribas İncelemesi

Kısa bir süre önce güzel bir kız çocuğu dünyaya getirerek anne olan Mackenzie Dern uzun bir aranın ardından dün gece ABD’nin Florida eyaletinin Tampa şehrinde gerçekleşen UFC 161 gecesinde Amanda Ribas karşısında tekrar kafesteki yerini aldı. Amanda Ribas rakibini zedeleyici sert ve hızlı yumruklarla maça başladı. Birkaç kez Mackenzie Dern’ü sarsmayı başarsa da Dern hızlı bir şekilde toparlanarak ne kadar güçlü bir kadın dövüşçü olduğunu gözler önüne serdi. Üçüncü dakikanın sonlarında doğru Mackenzie Dern rakibini yere alıp kendi oyun planına geçmek istese de Amanda Ribas buna izin vermedi derhal kendini savunup ayağa kalmayı başardı ve Dern’ün karnına oldukça sert bir döner tekme vurdu. Tüm bu yaşananların ardından iki tarfta ayakta birbirlerine karşı sert yumruklar sallarken Amanda Ribas harika sol sağ ataklarla Mackenzie Dern’ü bir hayli sarstı. Bunlardan çok etkilenmiş olacak ki Dern anında rakibinin beline sarılıp yere gitmek istedi ancak rakibinden harika bir takedown yiyerek kendi planına yenik düştü. Amanda Ribas’ı kuvvetli bacaklarının arasında sıkarak yumrukladı ancak bu yaptığı ataklardan sonuç elde edebilmek için süresi oldukça kısıtlıydı.

UFC Fight Night 161: Mackenzie Dern vs. Amanda Ribas

İkinci raundun başlarında rakibine tek dalma çalışmasında bulunan Mackenzie Dern çok yavaş kaldı ve yine rakibi kendini başarılı bir şekilde savunarak Dern’ün bu atağından da kurtulmayı başardı. Mackenzie Dern Uzun bir süre ayakta dövüşmeyi sürdürdü ancak son elli saniye kala belki bir ümit diyerek yine tek dalma girişiminde bulundu ancak yine takedown’ı yiyen taraf o oldu. Rakibini yine bacaklarıyla sıkıp yumruklamaya çalışsa da Ribas bu sefer buna izin vermedi ve hızlı bir şekilde ayağa kalkıp en iyi olduğu yerde son saniyelerini rakibine karşı üstünlükle bitirmek istedi. Maçın son saniyelerine doğru ciddi anlamda rakibini sarsıcı yumruk atakları yapsa da Dern’ü bitirebilmek için yeteri zamanı kalmadı. Belki zamanı olsa Mackenzie Dern ikinci raundda nakavt olmuştu bile.

 

Üçüncü raundda diğer ikisinde olduğu gibi hızlı başladı. Amanda Ribas yaptığı bir hamleyle Dern’ü yere düşürdü ancak üstüne gitmeyerek onun ayağa kalmasını istedi. Buradan da anlıyoruz ki Amanda Ribas Mackenzie Dern’ün ayakta kendisine karşı çok kötü olduğunu gördü ve onu ayakta bitirmeye çalışmak istiyor. Mackenzie Dern gerek başarısız takedown denemeleri gerekse ayakta aldığı sert darbeler yüzünden Amanda Ribas karşısında oldukça pasif kaldı diyebiliriz. Tek kurtuluşu güzel bir takedown ile rakibini yere alıp yerde bitirmek olan Mackenzie Dern bu fırsatı hiç de iyi bir şekilde değerlendiremedi. Maç bittiğinde iyi ya da kötü tüm bu yaşananların ardından iki tarafta birbirine karşı oldukça centilmen bir tavır sergiledi ve maçın galibi hakem kararıyla Amanda Ribas oldu.