UFC Fight Night 173’ün Ardından

UFC Dövüş Adasından döndü ve Las Vegas Apex Center’da etkinliklerine devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu UFC Fight Night 173 kartında önemli karşılaşmalar gerçekleşti.

Vicente Luque - Randy Brown

Welter sıkletin önemli ismi Vicente Luque geçtiğimiz yılın en büyük kartlarından biri olan UFC 244 kartında sıkletin en tecrübeli isimlerinden biri olan Stephen ‘Wonderboy’ Thompson ile karşılaşmıştı ve maçı kaybetmişti. Sonrasında UFC 249 kartında Niko Price ile karşılaşmıştı, çok çekişmeli geçen bu maçı 3. raundda Vicente Luque TKO ile kazanmıştı.

Rakibi Randy Brown ise 2 sene önce Niko Price’a nakavtla kaybettikten sonra Bryan Barberena ve Warlley Alves‘e karşı aldığı galibiyetlerle iki maçlık galibiyet serisi yakalamıştı.

İki isim için de bu karşılaşma sıkletin üst sıralarındaki isimlerle karşılaşabilmeleri için önemli bir yer tutuyordu.

Vicente Luque maça iyi başladı, alçak tekmelerini sık sık ve etkili şekilde kullanarak Brown’ın hareketliliğini oldukça kısıtladı. İlk raund baskılı ve etkili dövüşen Luque, rakibini iki kez knockdown ederek raundu net bir şekilde aldı. İkinci raundu da daha iyi geçiren taraf Luque oldu. Vicente Luque raundun sonlarında tellere sıkıştırdığı rakibini diz ile düşürdü ve sonrasında yumruklarıyla maçı bitirdi. Bu sonuçla birlikte Vicente Luque üst üste ikinci nakavtlı galibiyetini almış oldu. Luque, medyaya verdiği demeçlerde Nate Diaz ile karşılaşmak istediğini söylüyor ama bu oldukça düşük bir ihtimal.

Jennifer Maia - Joanne Calderwood

Gecenin yan ana maçında kadınlar 125 pound sıkletindeki iki önemli dövüşçü olan Brezilyalı Jennifer Maia ile İskoç Joanne Calderwood arasında geçen karşılaşmaydı. Bu karşılaşmayı oldukça önemli kılan şey kazanan ismin sıkletin şampiyonu Valentina Shevchenko ile karşılaşacak olmasıydı. Calderwood bir önceki maçını UFC 242’de yapmıştı ve Andrea Lee’yi ayrık karar ile mağlup etmişti. Maia ise 2 maçlık galibiyet serisi sonrası Katlyn Chookagian’a mağlup olmuştu ve sonrasında Chookagian, şampiyon Valentina Shevchenko ile karşılaşmıştı ve kaybetmişti. Kısacası Maia bir önceki maç elinden kaçırdığı fırsat olan şampiyonluk maçına çıkmayı Calderwood maçıyla beraber tekrardan kazanma şansı buldu. 

Maçı inceleyecek olursak, Maia hızlı başladığı maçı ilk raundda Brazilian Jiu Jitsu’sunu konuşturarak, armbar ile submission galibiyetine ulaştı. UFC patronu Dana White bu galibiyet sonrası bir sonraki kemer maçına Jennifer Maia’nın çıkacağını açıkladı. Valentina Shevchenko’da Twitter hesabından “Yakında görüşürüz Jennifer Maia” yazarak yeni rakibine mesajını verdi.

Derek Brunson - Edmen Shahbazyan

Gecenin ana maçında Orta sıklette Derek Brunson ile Edmen Shahbazyan karşılaştı. Brunson, 2018 yılının sonlarında Israel Adesanya’ya karşı ilk raundda nakavt olup kaybettikten sonra Henri Hooft ile çalışmaya başlamıştı ve önemli bir çıkış yakalamıştı. Yeni kampıyla beraber Elias Theodoru ve Ian Heinich gibi isimleri yenerek 2-0’lık bir seri yakaladı. Shahbazyan ise UFC 244’de Brad Tavares’i ilk raundda nakavt ederek ismini büyük kesimlere duyurmuş ve dikkatleri üzerine çekmişti. Genç isim bahis şirketlerince bu maç için büyük favori olarak gösteriliyordu.

İlk raund Edmen Shahbazyan’ın bir tık üstün olduğu bir raund olsa da oldukça yakın geçen bir raund oldu. Edmen Shahbazyan, beklenildiği gibi ayakta daha etkili olan isimdi. Güreşiyle ön plana çıkan isim olan Brunson’ın oyun planı maçı yere taşımaktı ama Brunson maçı yere taşımak için acele etmiyor, doğru zamanı bekliyor ve enerjisini bitirmiyordu. Aynı zamanda Derek Bruson ana planı maçı yere götürmek olsa da, boksunu da etkili kullanıyordu.

İkinci raund Derek Brunson, Edmen Shahbazyan’ın da yorulmaya başlamasıyla beraber, güreşini oyuna dahil edebilmeyi başardı. İkinci raundun son bir dakikası Brunson rakibini yere aldı ve maçı istediği gibi kontrol etmeye başladı. Brunson raund bitimine doğru yerde rakibine çok sert dirsek ve yumruklar atarak nerdeyse maçı nakavtla kazanıyordu fakat Herb Dean tam araya girecek gibi dururken 2. raund sona erdi. 3. ve son raund başlarken Edmen Shahbazyan’ın yüzünde oluşan kesik doktor tarafından kontrol edildi, Edmen da devam etmek istediğini belirtince 3. raund başladı. Derek Brunson adeta 3. raundda  kaldığı yerden devam etti yumruklarıyla sarstığı rakibini kolayca yere çekti. Bu noktada Edmen Shahbazyan’ın  enerjisinin kalmadığı görülüyordu, Brunson yerde yumruklarına devam ederken hakem Herb Dean araya girdi ve böylelikle Derek Brunson teknik nakavtla maçı kazanarak çok önemli bir galibiyet almış oldu.

Derek Brunson bu galibiyetle beraber 3 maçlık bir seri yakalmış oldu aynı zamanda Henri Hooft ile çalışmaya başladığından beri 3-0 lık bir skor yakalamış durumda.