UFC Mexico: Alexa Grasso vs. Carla Esparza İncelemesi

S Sport aracılığıyla canlı olarak izlediğimiz UFC Mexico etkinliğinin yan ana maçını saman sıkletin iki harika kadın dövüşçüsü yaptı. 11 galibiyet ve 3 mağlubiyeti bulunan Alexa Grasso mavi köşede, 16 galibiyet 6 mağlubiyeti bulunan eski saman sıklet şampiyonu Carla Esparza kırmızı köşede güzel bir maça imza attı.

Ayakta iyi olan iki isim maça düz gardlarda başladı. Carla Esparza her ne kadar ayakta dövüşecek gibi görünse de rakibi Alexa Grasso’yu başarılı bir şekilde yere aldı. Esparza yerde rakibine sert yumruk ve dirsek vursa da Grasso başarılı bir şekilde Esparza’nın altından çıkabilmeyi başardı. Ayağa kalkar kalmaz tekrar yere alma girişiminde bulunan Esparza az kalsın rakibinin harika bir yüksek tekmesiyle nakavt ola yazdı. Esparza yerde rakibine göre daha iyi birisi olduğu için Grasso’yu sık sık yere almak istedi. Anca 3. denemesinde Grasso rakibi Esparza’nın yere alma denemesini başarılı bir şekilde savunup rakibini kafese dayadı fakat çok sürmedi. Bu kez Esparza ona karşı bir savunma yapıp Grasso’yu kafese dayadı. Kafesin kenarında kısa bir süre vuruştuktan sonra Esparza rakibini yine harika bir şekilde yere almayı başardı. Ancak görüyoruz ki Grasso oldukça dayanıklı bir dövüşçü. Esparza onu ne zaman yere alsa hepsinde de kısa sürede ayağa kalkmayı başardı.

2. Raund başladığında 37. Saniyede Carla Esparza’dan yine harika bir takedown izledik. Esparza adeta maçı yerde bitirmeyi kafaya koymuş. Esparza bu sefer ki takedownında güzel üstünlük kurmuş olmalı ki rakibinin kısa sürede ayağa kalmasında izin vermedi. Ayrıca Alexa Grasso’nun kaburgalarına yumruk darbeleri canını oldukça yakmış olmalı. Carla Esparza harika giderken küçük bir hata yaparak yerde rakibinin arkasına geçip onu boğmaya çalıştı ancak Alexa Grasso’yu elinden kaçırdı ve bir süre sonra yine ayaktaydılar. Maçın bitimine 35 saniye kala Esparza yine harika bir ayak oyunuyla rakibini tekrar yere aldı. Tam bitiş düdüğü çaldığı anda Grasso’dan güzel bir hamle geldi ancak nafile.

Alexa Grasso’dan ardı ardına gelen direk yumruklar Carla Esparza’yı oldukça sarstı. Rakibinin yumruk atmayı bırakmayıp rakibinin üstüne gitseydi belki de onu nakavt edebilirdi. Carla Esparza yine takedown arayışlarına girdi ama yüzüne aldığı yumruklar onu bir hayli sarstı ve Grasso takedown denemelerini harika bir şekilde savundu ve yerde rakibinin kolunu kırışa almayı denedi ancak bu yaptığı Esparza gibi yerde iyi olan bir rakip için biraz saçmaydı. İkinci submission denemsinde ise Esparza’nın kolunu tam anlamıyla kilitledi ancak Esparza harika bir şekilde rakibinin kilidinden kurtuldu.

Maç hakem kararıyla Carla Esparza’ya verildi.