UFC On ABC 2 Dövüş Gecesinin ana maçında orta sıklette Marvin Vettori ile Kevin Holland karşı karşıya geldi. Normalde bu gecenin ana maçında Marvin Vettori ile Darren Till’in karşılaşması bekleniyordu ama yaklaşık 3 hafta önce Till sakatlığı sebebiyle maçtan çekilmişti ve Kevin Holland kısa sürede Till yerine maça çıkmayı kabul etmişti.

Maç Önü

Kevin Holland’ın Brunson’a mağlubiyetinin üstünden henüz bir ay bile geçmedi. 20 Mart 2021 tarihinde Kevin Holland ile Derek Brunson karşı karşıya gelmişti ve Brunson güreşini kullanarak ezici bir performansla maçı 5 raund sonunda kazanmıştı. Fakat Brunson’ın galibiyetinden ziyade Kevin Hollandın ciddiyetsiz performansı maça damga vuran unsurdu. Kevin Holland “Big Mouth” karakterine fazla kaptırıp maçı kazanmaya odaklanmaktansa maç içerisinde konuşmaya, karakterini canlandırmaya ciddi efor harcamıştı. Maç sonunda da ciddiyetsiz performansının ve mağlubiyetin akabinde UFC Patronu Dana White’ın ağır eleştirilerine maruz kalmıştı. O karşılaşma sonrası sessizliğe bürünen Holland, Vettori maçına çıkmayı kabul ettikten sonra sessizliğini bozdu. Hayal kırıklığı olan son performansından sonra böyle bir fırsat ettiği için çok mutlu olduğunu, tamamen kazanmaya odaklandığını sürekli dile getiriyor. Son maçı ve sonrasında yaşadığı değişim ile ilgili Kevin Holland: “İnsanlar Big Mouth karakterini görmek istiyordu, ben onlara bunu sundum ama kaybedince işler tamamen değişti. Şu anda ana odak noktam kazanmak.” şeklinde konuştu.

Kevin Holland, Brunson karşılaşmasından sonra “Big Mouth” karakterinden ziyade kazanmaya odaklandığını sık sık dile getirdi.

Marvin Vettori ise sıkletin süper yıldızı ve şampiyonu Israel Adesanya mağlubiyetinden sonra iyi bir ivmeyle yükselişe geçti. Üst üste aldığı galibiyetlerden sonra Jack Hermassonu da yenerek sıralamalarda 6. sıraya kadar yükseldi. Darren Till sakatlanıp maçtan çekildiğini açıkladıktan sonra tereddütsüz bir şekilde Kevin Holland ile karşılaşmayı kabul ederek kendine ne kadar güvendiğini göstermiş oldu. 

Maç İncelemesi

Karşılaşmayı inceleyecek olursak, ilk raunda Kevin Holland oldukça hızlı başladı. Özellikle tekmeleri oldukça hızlı gözüküyordu. Vettori kısa bir süre sonra rakibini takedown etti.

2. Raundda ise Vettori yine rakibini kolayca takedown ederek yerdeki sert darbeleri ile çok etkili oldu, güreşiyle ciddi üstünlük kurdu. Raund sonlarına doğru Holland ağır darbeler aldı. Bu raundda aldığı darbelerden sonra Kevin Holland’ın gözünde deformasyon oluştu.

3. Raund da Holland’ın görüşünde problemler yaşadığı açıkça belli oluyordu. Vettori raund başlar başlamaz takedown ile rakibini yere aldı, mount pozisyonuna geçtikten sonra arm triangle submissionu ile maçı bitirmeye çok yaklaştı fakat Kevin Holland kurtulmayı başarabildi. Raund sonuna doğru ayağa kalkan Kevin Holland patlayıcı kombinasyonlar ile etkili olmaya çalıştı.

4. Raund da iki isim de ayakta sert darbeler savurarak isabet aradı. Marvin Vettori sol direği ile Hollandı sarstı. Daha sonra Vettori tıpkı önceki raundlardaki gibi takedown ile Holland’ı yere aldı, Holland ilerleyen dakikalarda ayağa kalkabilse bile Vettori tekrardan rakibini yere alıp avantajlı pozisyonu elde ederek raundu tamamladı.

5. ve son raundun ilk dakikalarında Kevin Holland rakibini sol-sağ direk kombinasyonuyla sarssa da Vettori hemen takedown arayarak maçı yere taşıdı.  Vettori maç boyu güreşteki üstünlüğünü çok etkili kullanarak Kevin Holland’a karşı ciddi üstünlük kurdu. Holland her ne kadar bir önceki maçından daha ciddi ve hırslı gözükse de Takedown savunmasının zayıflığının bedelini ağır ödedi ve 5 raund sonunda maçı 50-44’lük skor kartlar ile kazanan Marvin Vettori oldu.

Oldukça dominant bir performans sonrası kariyerinin en önemli galibiyetlerinden birini alan Marvin Vettori, Israel Adesanya ile rövanşı hakettiğini düşündüğünü ve kemer maçına çıkmak istediğini söyledi.