Güzel maçlara ev sahipliği yapan UFC Fight Island gecesinde ana kartın 5. maçında en son 1 Haziran 2019 tarihinde Anthony Smith ile dövüştük den sonra emekli olduğunu açıklayan kariyerinde 18 galibiyet ve 7 mağlubiyeti bulunan İsveçli Alexander Gustafsson ve kariyerinde 24 galibiyet ve 9 mağlubiyeti bulunan Brezilyalı Fabricio Werdum’u izledik.

İki dövüşçünün de kısaca kariyerlerine bakacak olursak: Alexander Gustafsson bu geceden önce emekliğini duyurduğu Anthony Smith maçında Anthony’ye karşı submission ile mağup olmuştu. Ondan önce Jon Jones ile rövanş maçına çıktı ve 3. rauntta nakavt oldu. Fabricio Werdum ise bundan önceki iki maçında Aleksei Oleinik’e karşı hakem kararıyla, Alexander Volkov’a karşı ise nakavtla mağlup oldu.

1 yıllık emeklilik serüveninin ardından UFC hayranları Gustafsson’un nasıl bir performans sergileyeceğini heyecanla bekliyordu. Fabricio Werdum iki mağlubiyetin ardından artık güzel bir galibiyet yaşamak istiyordu, Gustafsson ise emeklilik serüveninin ardından güzel bir geri dönüş yapmak.

Alexander Gustafsson sol direklerle maça başladı. Fabricio Werdum ise ona sert alçak tekmelerle karşılık verdi. Gustafsson yine sol direk kombinasyonlarıyla rakibine doğru yürürken Fabricio Werdum onun açığından yararlanarak bacağına sarıldı ve Gustafsson’u yere aldı. bu durumdan hiç memnun olmayan Gustafsson rakibine balyoz yumruklar vurdu ancak Werdum onu bırakmamakta kararlıydı. Gustafsson kaçarken onun belinden yakalayarak tekrar yere alan Werdum kısa bir süre arka kontrolde kaldıktan sonra rakibinin kolunu kilitlemeye çalıştı. Fabricio Werdum armbar pozisyonunda bir süre uğraştıktan sonra nihayet Gustafsson’u pes ettirmeyi başardı ve ilk rauntta rakibine karşı güzel bir galibiyet aldı.