UFC on ESPN 14: Mauricio Rua vs Antonio Rogerio Nogueira Karşılaşması İncelemesi

UFC’nin dövüş adasındaki son kartında önemli maçlardan biri de Mauricio “Shogun” Rua ile Antonio Rogerio Nogueira’nın karşılaştığı karşılaşmaydı.

Bu iki veteran isim daha önce iki kere karşılaşmıştı ve bu karşılaşma aralarındaki üçüncü karşılaşma olacaktı. İkilinin ilk karşılaşması 15 yıl önce PRIDE organizasyonunda gerçekleşmişti ve karşılaşmayı kazanan puan ile Shogun Rua olmuştu. İkinci karşılaşmaları ise 2015 yılında gerçekleşmiş ve karşılaşmayı yine karar ile Shogun kazanmıştı.

44 yaşındaki Nogueira UFC’deki son karşılaşmasında Rua ile 3. defa karşılaşmak istediğini ve kazanarak bırakmak istediğini açıklamıştı.

İlk raund Shogun öne adımlayan, baskı kurmaya çalışan taraftı ve alçak tekmeleriyle etkili oldu. Nogueira raunda yavaş başlamasına rağmen ilerleyen dakikalarda boksuyla etkili olmaya başladı, ikili kırışmaya girdiğinde Nogueira Shogun’a göre daha isabetli vuruşlarda bulunarak rakibini sarsıyordu. Raund bitimine doğru Nogueira soluyla isabetler bularak Shogun’ı oldukça rahatsız etti, baskıyı kırmak isteyen Shogun Rua raund bitimine 30 saniye kala rakibini takedown ederek raund sonunu o şekilde getirdi. Raund sonlarında ikilinin önceki karşılaşmalarını andıran heyecan dolu anlar izleyenlere güzel bir nostalji hissi yaşatmış oldu.

İkinci raund da bir öncekine benzer şekilde başladı, Shogun mesafede kalıp alçak ve orta tekmelerle isabet ararken Nogueira ise sert savurduğu yumruklarıyla Shogun’ı yakalamaya çalışıyordu. Nogueira yine boks kombinasyonlarıyla isabet buluyordu. İsabetleri artınca Shogun’ın üzerine dahada baskıyla gitmeye başladı fakat Shogun sağ kroşeyle rakibini sarsınca bu sefer Nogueira takedowna giden isim oldu. 

İki raund sonunda durum 1-1 gibi gözüküyordu. İlk raund Nogueira ikinci raund da ise Shogun daha etkili dövüşen isimdi. Karşılaşma son derece yakın ve çekişmeli bir şekilde geçiyordu.

Son raundda ise Shogun alçak tekmelerine devam ediyordu ve Nogueira’nın reaksiyonlarından canının yandığı açıkça görülüyordu. İki veteran isim de son raundda bile kariyerlerine ve isimlerine yakışır şekilde mücadeleye ve baskıya devam ediyordu. Shogun 3. raund oyun planını güzel uyguladı, daha çok ve daha net isabetler buldu bunun yanında rakibini takedown da etti ve 3. raundu net bir şekilde aldı diyebiliriz. 15 dakika sonunda karşılaşmayı kazanan isim ayrık karar ile Mauricio “Shogun” Rua oldu.

Antonio Rogerio Nogueira maç sonunda yaptığı röportajda yakın bir maç olduğunu, ama artık sıranın yeni jenerasyona geldiğini söyledi ve emekliliğini açıkladı. Efsane isim maçı kazanamasada adına ve kariyerine yakışır bir mücadele ve performansla profesyonel MMA kariyerine noktayı koydu. Nogueira’ya izlettirdiği harika maçlar için teşekkür ediyoruz.