UFC on ESPN 8 Kartı Harika Karşılaşmalara Sahne Oldu!

UFC Jacksonville’de etkinliklerine devam ediyor. 1 haftadaki 3. Etkinliği olan UFC on ESPN 8 kartı birbirinden çekişmeli karşılaşmalara sahne oldu.

Alistair Overeem vs Walt Harris

İlk raunda Walt Harris harika başladı, boksuyla etkili oldu ve sol sağ kombinasyonlarıyla Overeem’i knockdown etti. Yerde de oldukça ağır darbeler indirdi ama Overeem bir şekilde direndi ve maçın içine tekrar girdi. Raund sonuna doğru Walt Harris attığı yüksek tekme sonrası dengesini kaybedip yere düştü. Overeem yere düşen rakibinin yaptığı hatadan faydalandı ve yerdeki rakibini güreşiyle ve vurduğu darbelerle yıprattı. Alistair Overeem raund sonuna doğru daha etkili olsada raundun ilk bölümlerini Walt Harris domine ettiği ve knockdown’ı da bulunduğu için Walt Harris’e daha yakın bir raund olduğunu söyleyebiliriz.

İkinci raundda Alistair Overeem yüksek tekmeyle Harris’i sarstı ve hemen sonrasında sağıyla Harris’i knockdown etti. Overeem yerdeki rakibinin sırtında konumlanıp (back mount) sert darbeler indirmeye devam etti. Walt Harris o konumdan çıkamayınca hakem Dan Miragliotta araya girdi ve maçı teknik nakavt ile Alistair Overeem kazandı.

 

Overeem maç biter bitmez Harris’i teselli etti.
Kariyerindeki 46. galibiyete ulaşan Overeem maçtan sonra yıl içinde tekrar dövüşüp ileride tekrar bir kemer maçı yakalamak istediğini söyledi. Walt Harris ise UFC’ye, ekibine, ailesine ve izleyenlere teşekkür etti, daha iyi bir şekilde döneceğini söyledi. Geçtiğimiz aylarda üzücü bir şekilde kızını kaybeden Walt Harris için bu akşam röportajları gerçekleştiren Paul Felder “Burada olduğun için sana çok saygı duyuyorum. Dünyadaki bütün babaları gururlandırdın” dedi. UFC patronu Dana White’da maç öncesi Walt Harris’e duyduğu saygıyı belirtmiş ve sonuç ne olursa olsun Walt Harris gecenin galiplerinden demişti. Gerçekten de yaşadıkları sonrası kısa sürede geri dönüp böyle bir maça çıkması saygıyı sonuna kadar hakettiğinin göstergesi.

Dan Ige vs Edson Barboza

Yeni bir başlangıç yapmak isteyen Edson Barboza tüy sıklete düşerek yükselişte olan Dan Ige ile karşılaştı. Stil olarak bu ikilinin maçı izleyicileri heyecanlandırdı ve kartın merakla beklenen karşılaşmalarından biri oldu.

İlk raund Edson Barboza rakibi sağıyla knockdown etti yerde de hammerfistler ile Barboza etkili oldu fakat Ige sakin kaldı ve kendini maçın içinde tuttu fakat net bir şekilde ilk raundu Barboza aldı.

İkinci raunda Ige çok etkili başladı ve hızlı boks kombinasyonlarıyla etkili oldu

İkinci raundun ilk bölümlerini Ige önde götürdü fakat son bölümlere doğru Barboza rakibinin gövdesine attığı tekmeyle Ige’nin canını yaktı. Raund’un son bölümleri de Barboza’nın etkinliği ile geçti. Maçın en ortada raundu buydu iki tarafa da gidebilecek bir raund oldu.

Son raundda ise Ige daha etkili oldu. Bu raundun bitmesine yaklaşık bir buçuk dakika kala Barboza’yı takedown eden Ige maçı güçlü şekilde bitirdi.

3 raund sonunda skor kartlardan ayrık karar çıkmıştı. Maçı kazanan Dan Ige oldu. Ige “Elimden geleni yaptım, Barboza’ya karşı dövürmek gerçekten bir onur. Üst üste 6. galibiyetim oldu. Yair’leri, Stephens’ları, Kattar’ları istiyorum… en iyi isimlerle karşılaşmak istiyorum.” dedi. Dan Ige bu galibiyeti sonrası mutalaka saydığı isimlerden biriyle karşılaşacaktır. Edson Barboza ise yine iyi dövüştüğü ve çok yakın geçen bir maçı kaybetmiş oldu fakat 145 sıkletinde oldukça iyi gözüktü, kendine bu sıklette bir şans daha vermeli.

Ana karttan diğer sonuçlar

Yan ana maçta Claudia Gadelha ile Angela Hill karşı karşıya geldi. Bu maçta çok yakın geçen bir maç oldu. İlk raund Gadelha, ikinci raund ise Hill daha etkiliydi. Üçüncü raund ortada geçen raund olsa da belirleyici raund oldu. Maçı kazanan isim ayrık kararla Claudia Gadelha oldu. Sosyal medyada en çok tartışılan kararlardan biri de bu maçtan çıkan karar oldu.

Krzysztof Jotko - Eryk Anders karşılaşmasının kazananı 3 raund sonunda Jotko oldu. 

Yadong Song - Marlon Vera karşılaşması ise yine yakın geçen karşılaşmalardan oldu. 3 raund sonunda kazanan isim Song oldu.