UFC Sacramento: Karl Roberson vs Wellington Turman İncelemesi

S Sport Plus üzerinden ekranlara gelen UFC Sacramento’da orta sıklette 28 yaşındaki Karl Roberson ile 22 yaşındaki Wellington Turman karşı karşıya geldi. Karl Roberson en son hafif ağır sıklete çıkıp Glover Teixeira ile dövüşmüştü. Roberson iyi başladığı o maçı submission ile kaybetmişti. Şimdi tekrardan kendi sıkleti olan orta sıklete geri döndü. Rakibi Wellington Turman ise UFC’deki ilk maçına çıkan genç bir isim. Karl Roberson kickboks, Wellington Turman ise Brazilian Jiu Jitsu ile ön plana çıkan isimler.

 

İlk raund hızlı bir şekilde başladı, iki dövüşçüde vuruşlarda bulundu, Daha sonra Turman rakibini yere aldı, Bu noktada Roberson ayağa kalkmak isterken, Turman, Roberson’un boynuna doğru atak yaparak submission yakalamaya çalıştı fakat Roberson izin vermedi ve hemen ardından pozisyonu terse çevirerek kendisini üst pozisyona çıkardı. Daha sonra Turman armbar denedi fakat Roberson, Turmanı kaldırıp yere vurdu ve armbardan da kurtulmuş oldu. 

 

İkinci raundda ilk raunda benzer şekilde karşılıklı vuruşmalar ile başladı.Bu raundun ilk dakikasında Karl Roberson daha net ve isabetli vuruşlar bulan dövüşçüydü, daha sonra Turman takedown aramak için mesafeyi kapatarak clinch’e girdi. Bu pozisyonda Roberson ve Turman bir süre mücadele ettikten sonra Turman rakibinin arkasına geçip yere aldı. Turman yerde submission arıyordu fakat aynı ilk raunddaki gibi Roberson pozisyonu ters çevirip üste çıkmayı başardı ve raundu daha güçlü ve etkili şekilde bitiren isim oldu.

 

Üçüncü ve son raunda baktığımızda ise yine önceki iki raunda benzer bir şekilde başladı ve Turman yine clinch pozisyonundan rakibini yere almayı başarıp yerde Roberson’un arkasında submission aradı. Roberson boynunu kaptırmamak için ters döndü, oradan çıkmayı başarabildi fakat Turman mount pozisyonuna geçtiği için Roberson hala çok tehlikeli bir durumdaydı. Roberson daha sonra mount pozisyonundan kurtulmak için sırtını döndü, Turman bu sefer yine hemen submission aradı ve Roberson’un boynuna doğru atak yaptı fakat Roberson yine kaçmayı başarabildi. Bu pozisyondan sonra da Turman submission aramaya devam etti fakat Karl Roberson dövüş boyunca Turman’ın tüm submission tehditlerini başarılı bir şekilde savuşturdu.

Üç raund sonunda hakem kararına giden maçta kazanan isim ayrık kararla (29-28 Roberson 2x, 29-28 Turman) Karl Roberson oldu. Maçtan sonra yaptığı röportajda Karl Roberson: “Herkes Kickboks da iyi olduğumu fakat Jiu Jitsu çalışmam gerektiğini söylüyordu, bugün Jiu Jitsu’mu geliştirdimi gösterdim.” dedi