UFC Vancouver : Cerrone vs Gaethje İncelemesi

UFC Fight Night 158 : Vancouver gecesinde Rogers Arena’da ana kartta gecenin maçı Donald “Cowboy” Cerrone ve Justin “The Highlight” Gaethje arasında gerçekleşti.  Cerrone oldukça tecrübeli ve UFC’de birçok başarının altına imzasını atmış isim ve karşısında stili ile herkese keyif veren Gaethje UFC’de mücadele seviyesinin diğer sikletlere göre daha üst seviyede olduğu hafif siklette iki iddialı isim. Geçtiğimiz hafta Abu Dhabi’de gerçekleşen hafifsikletin diğer önemli isimleri olan Poirier ve Nurmagomedov arasındaki kemer mücadelesini izlemiştik.

Tony Ferguson’un maç sonunda Khabib’in galibiyeti ile ilgili yaptığı tekdüze ve sıkıcı açıklaması ile ilgili bende birçok MMA tutkunu ile  hemfikirim. Açıkcası bu maçı geçtiğimiz haftaki maça göre de daha büyük bir heyecanla bekledim. Gaethje güreş temelli bir dövüşçü olmsına rağmen Stand-Up dövüş becerisi ile kendini büyük bir keyifle izlettirmeyi beceriyor.21 galibiyetinin 18’ini KO ile kazanan Gaethje 4 yaşından beri güreşin içinde olmasına rağmen sonuç odaklı , garantici bir oyunla değil seyirciye keyif veren performans ile maçları kazanmayı tercih ediyor.Karşısında Cerrone gibi Striking temelli çok tecrübeli bir isim olmasına rağmen bile onunla ayakta dövüşme cesaretini gösterebilecek kadar kendine güvenen yürekli bir isim. Görünen o ki Cerrone , acımasız Thai Boks makinesi Joe Schilling ile beraber Strike becerilerine ayrı bir seviye katma çabasında. Tony Ferguson ile yaptığı maçı doktor müdahalesi ile durdurulmuş , tek gözü şişip kapanmış ve kariyerindeki belkide en ciddi , özgüven zedeleyici mağlubiyetini almıştı.

Gaethje maçına son mağbuliyetinin verdiği kazanma hırsı ile çıkan Cerrone dün gece Rogers Arena’daki çoğunluğunun desteğini arkasına aldı dün. Ring içindeki ve dışındaki hayatı ile MMA Dünyasının en renkli simalarından biri haline gelen Cowboy , ciddi bir sponsor desteğine sahip. Lakabı ile kendini çok özdeşleştirdiğinden olsa gerek , kendine ait atları olan çiftliği var , dün akşamki maçına Kid Rock’ın kült şarkısı olan Cowboy şarkısı ile çıkıyor. Kariyerini , renkli karakteri ve yaşam tarzı ile destekleyince arkasına ciddi bir hayran kitlesi almış durumunda. 36 yaşında olduğundan kariyerinin son maçlarının olduğunu ve eşi , tatlı oğlu Dacson için kazanağı paralar ve kemerin hayali ile kariyerinin son demlerini geçiriyor.Zira McGregor’un sürpriz emekliliği sonrsı meydan boşa çıkmış durumd ve Khabib ve Ferguson arasındaki gerçekleşicek maç sonrası olası rakipler arasında Gaethje ve Cerrone en başta yer alıyorlar.

 Böyle bir kritikliğe haiz olan anakartın son maç dün Gaethje ve Cerrone’nin Stand-Up’ta kıran kırana bir mücadele ile başladı. Rakiplerin birbirlerini alçak tekmeler ve direktlerle yokladıkları ilk raund’un sonlarına doğru Gaethje’nin boşluk verdiğini düşünen Cerrone’nin yumruk kombosu ile ileri atılması sonrası savrulmasına yol açtı ve kendine alan yaratan Gaethje’nin vurduğu sağ kroşe sonrası Cowboy kendini yerde buldu. Art arta yüzüne aldığı yumruklarla yere çöken Cowboy , hakemin maçı bitirmek için araya girmesi ile son buldu. Maç erken bitse de 1 raund’luk seyir zevki yüksek , heyecanlı bir maç meydana geldi. Gaethje’yi acaba ilerleyen aylarda Ferguson mı yoksa Khabib mi  rakibi olacak merakla beklemede olacağız.