UFC Vegas 29: Korean Zombie Vs Dan Ige

"Korean Zombie" dün gece Dan Ige ile gerçekleşen dövüşü 5 raundun sonunda puanlarla kazandı. 

Cumartesi gecesi karşımızda herzamanki "Korean Zombie" yoktu .Brian Ortega ile yaptığı maçta domine edilmesi sonucu, Chan Sun Yung veya mma fanları tarafından bilinen adıyla "The Korean Zombie" dersini almış gözüküyor. 34 yaşındaki dövüşçünün 2008 yılından sonra ilk defa kazandığı bir dövüşün sonucu hakem kararına kaldı, bu durumda koreli dövüşçünün mma fanları tarafından neden bu kadar ilgi uyandırdığını açıklıyor sanırım. Bu dövüşteki performansı 23 maçlık kariyerindeki ikinci title shot'ı ne kadar istediğini bize gösterdi.

 

Karşılaşmanın Analizi

Karşılaşma sakin başladı ve iki dövüşçü de temkinli davrandı. İlk raundun ortalarına doğru "Korean Zombie" maçın ilk takedown denemesinde başarılı oldu ve rakibini yere almayı başardı. Dan Ige ise yerde güzel mücadele ederek rakibinin arkaya geçip rear naked choke yapmasına izin vermedi ve ilk raund böylece ayakta son buldu.

İkinci raundun hemen başında Korean Zombie'nin attığı bir sağ kroşe ile Dan Ige rakibinin gücünü görmüş oldu. Dan Ige yumruğu alınca sarsıldı ancak hemen toparladı.Raundun sonlarına doğru Ige rakibini yere almaya çalışırken arkasını kaptırdı ama iyi savundu ve raund bu şekilde bitti.Ayrıca Korean Zombie nin yüzünde bir açılma oldu.

Üçüncü rauntta maç boyunca olduğu gibi Korean Zombie reach avantajını çok iyi kullandı. Dan Ige'nin Korean Zombie'ye ciddi hasar verebilmesi için içine girebilmesi gerekiyordu. Bunun için de rakibine attığı yumruklarda yumruk yemeyi göze alıp daha çok patlayarak vurmaya çalıştı. Ayrıca raundun yine ortalarına doğru rakibini yere alma konusunda domine eden Korean Zombie yine başarılı oldu. Ground and pound ile Ige'ye ciddi hasar vermeyi başardı. Raundun sonlarına doğru yine rakibinin arkasına geçmeyi başardı ve daha önceki raundlarda da denediği gibi rear naked choke denemesi yaptı ama Ige birkez daha başarılı oldu.

Dördüncü raunt belki de Ige'nin en etkin olduğu raunt olabilir. Raundun çoğu ayakta karşılıklı yumruklar eşliğinde geçerken yine sonlara doğru Korean Zombie takedwon yaparak topladığı puanlarına bir yenisini ekledi.Ayrıc raunt boyunca Ige'nin patlayarak yaptığı vuruşlara counter vuruşlar ile iyi karşılık verdi.

Karşılaşmanın son raunduna girildiğinde Korean Zombie'nin Dan Ige'den önde olduğu aşikardı. Dan Ige'nin artık bu duruma tersine çevirebilecek tek şeyi rakibini bitirmekti ancak iki dövüşçünün de yorulduğu vücut dillerinden anlaşılıyordu. Dan, raunda çok iyi başladı. Yaptığı kombolar ile isabet bulmayı başardı ayrıca Korean Zombie'nin takedown denemesini iyi savundu ancak kaçınılmaz olarak bir sonraki denemeyi savunamadı. Rakibine yine arkasını verdi ancak Korean Zombie maç boyunca kovaladığı rear naked choke 'u yapmayı yine başaramadı. 

Böylelikle maçı Korean Zombie, 49-48, 49-46 ve 49-46 'lık puanlar ile kazandı.

Maç Sonrası Açıklamalar

Maçtan sonra Micheal Bisping'e yaptığı açıklamalarda Korean Zombie :"Bu dövüşte tüm yeteneklerimi göstermek istedim. Gerçek bir şampiyon olduğumu göstermek istedim.5. raunda kadar rakibimi boğarak bitirmek istedim ama bunu yapamadım bunun için biraz üzülüyorum.Ama bir şampiyonun tüm yeteneklerini buraya getirdim.