Ufc Vegas 4’de oldukça etkili performanslar izledik. Ana karttaki tüm maçlar seyir zevkiyle izleyenlerin çoğunu memnun etmeyi başardı.

Gecenin ana karşılaşmasında hafif sikletin 3 numarası Dustin Poirier ile 5 numarası Dan Hooker karşı karşıya geldi. Hooker son 3 maçını kazanıp ivme yakalayan ve vuruş mesafelerinde rakibine karşı üstün bir isim olarak hızlı başlayıp ilk 5 dakikada Poirier’e karşı bir üstünlük kurmayı başardı. Fakat 2. round’da işlerin değişeceğinin sinyalini veren Dustin Poirier üst düzey boks yeteneklerini konuşturmaya başlayıp net kombinasyonlar yakaladı. Buna karşılık Hooker ise Dustin’in öndeki ayağına attığı alçak tekmelerle bu kombinasyonları bozmaya çalıştı. 3. round’da beklemediğimiz şekilde Dan Hooker birkaç takedown denedi ve maçı yere almaya çalıştı. Dustin her ne kadar boksuyla ön plana çıkan bir isim olsada BJJ siyah kuşak sahibi bir isim, grappling bilgisini yadırgamak doğru olmaz. Hooker’ın yere almaya çalıştığı pozisyonlarda Dustin bir çok submission denemesi (giyotin, armbar) yaptı fakat bunlarla rakibini bitiremedi. 5 round’luk maçlara alışkın olmayan Dan Hooker tamamen yoruldu ve gerek ayakda gerek yerde Poirier maçı istediği gibi kontrol etti. Maç bittiğinde hakemler ilk 2 round’u Hooker’a verirken son 3 round’u Poirier’e verdi ve Poirier böylelikle 26. galibiyetine ulaşmış oldu. Pek çok izleyen oldukça memnun kaldı ve yılın maçına aday olarak gösterdi.

Ana kartta izlediğimiz diğer karşılaşmalarda ki dikkat çeken detaylar şöyle;

MIKE PERRY V MICKEY GALL

İşler pek iyi gitmesede izlemesi gayet zevkli olan Perry maçtan önce köşesinde kız arkadaşı hariç hiçkimsenin olmayacağını, ne yapacağını bildiğini ve rakibini yenebileceğini söylemişti. Rakip Gall BJJ’de siyah kuşak ve submission’a yakın bir isimdi. 2. round’a kadar sakin giden maçta Perry iyi iş çıkardı ve 2. round’un sonunda rakibini knockdown etmeyi başardı. Maçın son kısımlarına kadar üstünlük gösteren Mike Perry’e karşı Mickey Gall son anlarda bir triangle kurdu fakat sonuç alacak vakti kalmamıştı. Perry hakem kararıyla maçı kazanmayı başaran taraf oldu.

ALLEN V DAUKAUS

9-0 lık yenilgisiz karneyle karşılaşmaya çıkan Daukaus ve Allen’den grappling şöleni izledik. İlk round’da yediği diz ile knockdown olan Daukaus yerde rakibine üstünlük kuramadı. Rakibi Allen ise ground and pound ile büyük hasarlar verdi, kaşında derin bir açılma olan Daukaus son round’da sıkı bir body triangle kursa da rakibini bitiremedi. Hakem kararı ile kazanan Allen rakibine ilk yenilgiyi tattırdı ve 7 maçlık galibiyet serisi yakalamış oldu.

GIAN VILLANTE V MAURICE GREENE

Daha önce profesyonel Amerikan Futbolu oynayan Villante boksuyla öne çıkan bir isim. Ağır siklete geçiş yapan Villante tartıda tam 115 kg çıktı. Boksu ön planda olan Villante’nin kariyerinde %85 oranında takedown defansı oranı yakalaması önemli detaylardı. Rakibi Greene ise üst üste aldığı 2 mağlubiyetin ardından takımını değiştirmişti. Oldukça ağır giden karşılaşmada 3. round’da iyi bir sol kroşe ile rakibini yakalayan Villante rakibini knockdown etmeyi başardı. Yerde işi bitirmek için güçlü yumruklar savuran Villante’de yorgunluk kendini göstermeye başladı ve ilk fırsatta altta olduğu halde boynunu kitleyen Greene maçı submission ile kazandı.

SEAN WOODSON V JULIAN EROSA

7-0 lık yenilgisiz karnesiyle, uzun kolları ve uçarak attığı dizlerle, 8 yaşından beri dövüş dünyasının içinde olan Sean Woodley izlemesi oldukça zevkli bir isim. Rakibi Erosa ise 5 maçını ilk round’da kazanmış işi pek uzatmayan bir dövüşcü olarak karşılaşmaya çıktı. Direk vuruşlar yakalayan Woodson’a karşılık Erosa alçak etkili tekmelerle karşılık verdi. 3. round’da knockdown’a ulaşan taraf Woodson olsada rakibinin grappling yeteneklerine boyun eğdi ve maçı submission ile kaybederek ilk yenilgisini aldı.