UFC’de Ekim Şöleni!

Pandemi süreci herşeyde olduğu gibi dövüş dünyasınıda olumsuz etkiledi. Alışık olduğumuz dolgun kartlar yerlerini fight night organizasyonlarına bırakırken tüm dünyanın ilgisini çekebilecek maçlar haliyle seyrekleşmiş oldu. Fakat bu özlemimiz ekim ayında bir nebze dinecek. İşte peşpeşe izleyeceğimiz 18, 24 ve 31 Ekim’de gerçekleşecek 3 harika kart.

18 Ekim Brian Ortega vs. Chan Sung Jung

 

Ana maçı Brian ”T-City” Ortega vs. ”The Korean Zombie” Chan Sung Jung olan 18 ekim kartı bizi bir sonraki UFC 254’e hazırlayacak kadar ateşli bir gece olacak.

 

Hangi pozisyondan nasıl bir submission çıkaracağı belli olmayan Brian Ortega bizi bugüne kadar aldığı galibiyetler ile heyecanlandırmıştı. Pes ettirme becerileri kadar nakavt gücüde oldukça yüksek olan Ortega’nın bu sefer rakibi hiç kolay bir lokma olmayan Korean Zombie. Öyle bir rakip ki 2012 yılında UFC’nin sağlam isimlerinden Dustin Poirier’i knockdown ettikden sonra pes ettiren Korean Zombie tıpkı rakibi Ortega gibi Submission yetenekleri kadar nakavt galibiyetleri ile de oldukça öne çıkıyor. Stili birbirini andıran bu iki ismin kapışması hepimizi ekran başına kitleyecek. 18 ekimin diğer maçları şu şekilde;

Katlyn Chookagian vs. Jessica Andrade (Kadınlar sinek siklet)

Jim Crute vs. Modestas Bukauskas (Hafif ağır siklet)

Claudio Silva vs. James Krause (Welter siklet)

Thomas Almeida vs. Jonathan Martinez (Tüy siklet)

24 Ekim UFC 254 Khabib Nurmagomedov vs. Justin Gaethje

 

Yenilgisiz şampiyon Khabib Nurmagomedov, balyoz gibi ellere sahip Justin Gaethje karşısında kemerini korumaya çalışacak. Şampiyonluğa giden basamakları bir bir çıkan rakip ayırt etmeden domine eden şampiyon Khabib 2019’da Dustin Poirier ile yaptığı maçın ardından geri dönüyor. Conor McGregor maçı ile uluslararası bir şöhrete kavuşan şampiyon ülkemizde en çok sevilen UFC dövüşçülerinin başında geliyor. Rakibi Justin Gaethje’den bahsetmemiz gerekirse şampiyon Khabib kadar istikrarlı olmasa bile oldukça tehlikeli vuruşları olan birisi. Bugüne kadar iki ismin rakipleri benzer dövüşçülerdi. Özellikle değinmek gerekirse UFC dünyasında lanetli maç olarak görülen ve bir türlü gerçekleşmeyen Khabib vs. Ferguson maçında pandemi sürecinde Rusya’dan ayrılamayan Khabib Nurmagomedov’un yerine geçici kemer maçına çıkan Gaethje büyük bir sürpriz ile ayakta çok iyi bir iş çıkararak Tony Ferguson’u yenip kemer maçına çıkmaya hak kazanmıştı. 24 ekimde Khabib’in öğütücü güreşine karşı koyabilecek mi? cevabını hep birlikte alacağız. UFC 254 gecesinin diğer maçları şu şekilde;

 

Robert Whittaker vs. Jared Cannonier (Orta siklet)

Alexander Volkov vs. Walt Harris (Ağır siklet)

Islam Makhachev vs. Rafael Dos Anjos (Hafif siklet)

Magomed Ankalaev vs. Ion Cutelaba (Hafif ağır siklet)

31 Ekim Uriah Hall vs. Anderson Silva

 

Eski şampiyon Anderson ”The Spider” Silva geri dönüyor! Yaşlı fenomen Silva 45 maçlık kariyeri, dövüş stili, kafes içi tavırları, galibiyetleri ile taraflı tarafsız çoğu kişinin sempati beslediği bir isim. Artan yaşı ile birlikte doğal olarak düşüşe geçen kariyeri bile onu tekrar izlerken heyecanlanmamıza engel olamıyor. Umarız eski şampiyon bizi bir sürpriz ile eski güzel günlere geri götürür. Tabi bunun için karşısına çıkacağı isim Orta sikletin 10 numarası Uriah Hall. %80’lik ciddi bir nakavt yüzdesi olan Hall, son 4 maçında yalnızca Paulo Costa’ya yenilmişti.