UFC'de Hafta Sonu Dövüş Şöleni Vardı!

Dövüş severler hafta sonu adeta dövüşe doydu! Önce Kamaru Usman ve Rafael Dos Anjos’un ana mücadelesini paylaştığı “UFC - The Ultimate Fighter 28 Finale” kartı, sonrasında ise Junior Dos Santos ile Tai Tuivasa’nın ana müsabakasını verdiği UFC’nin yeniden Avustralya’ya gittiği kart olan “UFC Fight Night 142” birer gün arayla yer buldu.

UFC’nin reality şovu olan The Ultimate Fighter’ın 28. Sezonu olan ağır sıklet dövüşçülerini içeren “Heavy Hitters” finalinde Juan Francisco Espino Dieppa ile Justin Frazier dövüştü. Aykırı fiziğiyle ve ilk başlardaki zayıf performansıyla son sıradan seçilen fan favorite Justin Frazier finale kadar başarıyla gelse de finalde Juan Espino dövüşü birinci rauntta pes ettirme ile kazanarak UFC tarafından 6 rakamlı bir kontratın sahibi oldu.

Gecenin ana mücadelesinde ise Kamaru Usman, RDA ile karşılaştı. 5 raund süren mücadele sonunda kazanan hakemlerin kararıyla Kamaru Usman oldu. Mücadelenin başından sonuna kadar üstünlüğü kaybetmeyen Usman’ın güreş yetenekleri, bir alt sikletten bu siklete gelen RDA için çok zorlayıcı oldu. Zaten ana sikleti hafif siklet olan RDA, hafif orta siklet için bile ağır bir dövüşçü olan Usman’ın gücüyle başa çıkmakta bir hayli zorlandı. Hatta sonlara doğru aldığı hasarlardan kulağı yerinden kopacakmış gibi bir görünüm aldı. Usman için bir sonraki adım kemer mücadelesi olarak gözükse de bu günlerde UFC’nin kemer politikasını anlamak zor olduğu için kesin bir şey söylemek mümkün gözükmüyor.

Hemen bir gün sonrasında aynı hafta sonunda UFC ikinci çıkarmasını Avustralya’ya yaptı ve UFC Fight Night 142 ile Avustralyalı izleyicilere büyük bir hüsran yarattı. Hüsran olmasının sebebi müsabakaların zevksizliği değil, Jim Crute hariç Avustralyalı bütün dövüşçülerin dövüşlerini kaybetmesi oldu. Bu kart aynı zamanda Aussieler için ayrı bir anlam ifade ediyordu. Çünkü bu gece aynı zamanda MMA ve kickboksun efsane ismi Mark Hunt’ın emeklilik maçına sahne oldu. Mark Hunt Justin Willis ile yaptığı dövüşü puanla kaybetti ve seyircilerin önünde veda konuşması yaparak emekliliğini ilan etti. Dövüş sonunda Justin Willis kendisine uzatılan mikrofonu büyük bir centilmenlikle Mark Hunt’a uzatarak “bugün onun günü ve o konuşmalı” dedi ve hem tartıda yaşanan gerginliği tatlıya bağlamış oldu hem de Mark Hunt’a olan saygısını göstermiş oldu.

Gecenin ikinci ana maçında Pride FC ve UFC eski şampiyonu efsane Mauricio “Shogun” Rua, çok zor durumlara düştüğü mücadelede geri dönerek Tyson Pedro’yu 3. raunt sonunda nakavt etmeyi başardı ve son 5 maçının 4’ünü kazanmış oldu. Tyson Pedro’nun 2.rauntta dizinde bir problem oluştuğu çok belirginleşti ve Shogun bunu 3. rauntta fırsata çevirmeyi başardı. Kendisine emekli olması gerektiğini söyleyenlere de gereken cevabı vermiş oldu. Shogun için yeniden bir “Top 10” dövüşü gözüktü diyebiliriz.

Gecenin ana müsabakasında ise eski UFC ağır sıklet şampiyonu JDS, Avustralyalı dövüşçü Tai Tuivasa’yı 2. rauntta nakavt ederek dövüşü kazanmasını bildi. Son iki mücadelesinden galibiyet ile ayrılan JDS bir sonraki dövüşünü Overeem ile yapmak istediğini belirtti. Bu dövüş iki dövüşçü için de gayet makul gözükmekte. Overeem’de geçen hafta Sergei Pavlovich’i teknik nakavtla yenmiş ve Francis Ngannou’ya rövanş çağrısı yapmıştı. İki dövüşçü de basamaklarda yeniden ileri atılmayı istedikleri için bu dövüş ikisinden birini kemer için son kapıya götürebilir.

İki dövüş gecesinin de tüm mücadeleleri şöyle sonuçlandı:

UFC TUF 28 Finale

Ana kart:

Kamaru Usman (kazandı) - Rafael dos Anjos - Ortak Hakem Kararı (50-43, 49-45, 48-47)

Juan Espino (kazandı) - Justin Frazier - Pes Ettirme (armlock) (R1, 3:36)

Macy Chiasson (kazandı) - Pannie Kianzad - Pes Ettirme (RNC) (R2, 2:11)

Pedro Munhoz (kazandı) - Bryan Caraway - 1. raunt TKO (2:39)

Edmen Shahbazyan (kazandı) - Darren Stewart - Ayrık Hakem Kararı (29-28 x2, 28-29)

Antonina Shevchenko (kazandı) - Ji Yeon Kim - Ortak Hakem Kararı (30-27 x3)

Alt Kart:

Kevin Aguilar (kazandı) - Rick Glenn - Ortak Hakem Kararı (30-27 x3)

Joseph Benavidez (kazandı) - Alex Perez - 1. raunt TKO (4:19)

Maurice Greene (kazandı) - Michel Batista - Pes Ettirme (triangle choke) (R1, 2:14)

Leah Letson (kazandı) - Julija Stoliarenko - Ayrık Hakem Kararı (29-28, 28-29, 29-28)

Roosevelt Roberts (kazandı) - Darrell Horcher - Pes Ettirme (guillotine) (R1, 4:50)

Tim Means (kazandı) - Ricky Rainey - 1. raunt TKO (1:18)

Raoni Barcelos (kazandı) - Chris Gutierrez - Pes Ettirme (RNC) (R2, 4:12)

UFC Fight Night 142

Ana Kart:

Junior dos Santos (kazandı) - Tai Tuivasa - 2.raunt TKO (2:30)

Shogun Rua (kazandı) - Tyson Pedro - 3.raunt TKO (:43)

Justin Willis (kazandı) - Mark Hunt - Ortak Hakem Kararı (29-28, 29-28, 29-28)

Tony Martin (kazandı) - Jake Matthews - Pes Ettirme (R1,1:19)

Sodiq Yusuff (kazandı) - Suman Mokhtarian - 1. raunt TKO (2:14)

Jim Crute (kazandı) - Paul Craig - Pes Ettirme (R3,4:51)

Alt Kart:

Alexey Kunchenko (kazandı) - Yushin Okami Glenn - Ortak Hakem Kararı (30-26, 30-26, 30-27)

Wilson Reis (kazandı) - Ben Nguyen Glenn - Ortak Hakem Kararı (30-27, 30-27, 30-27)

Keita Nakamura (kazandı) - Salim Touahri - Ayrık Hakem Kararı (30-27, 28-29, 29-28)

Kai Kara-France (kazandı) - Elias Garcia Glenn - Ortak Hakem Kararı (30-25, 30-25, 30-26)

Christos Giagos (kazandı) - Mizuto Hirota Glenn - Ortak Hakem Kararı (29-28, 29-27, 30-28)

Damir Ismagulov (kazandı) - Alex Gorgees Glenn - Ortak Hakem Kararı (30-25, 30-26, 30-26)