Son zamanlarda UFC’deki Afrika kökenli dövüşçülerin yükselişi dikkat çekiyor. Bu yazımızda sizler için bu dövüşçülerden başta gelen isimlerin hikayelerini, yükseliş sürecini kısaca derledik.

1-) Kamaru Usman (15-1)

-Welter sıklet şampiyonu.-

Bu yazımızda ilk olarak inceleyeceğimiz isim UFC’nin ilk Afrika kökenli şampiyonu olan Nijeryalı Kamaru Usman’dan başkası olamazdı. Nijeryada doğan Kamaru Usman 8 yaşında ailesiyle beraber Amerika Birleşik Devletlerine göç etti. Dövüş sporlarına girişi lisede güreşe başlamasıyla oldu güreşte lise ve üniversite yıllarında önemli başarılar yakaladıktan sonra MMA’e geçiş yaptı.

Kariyerinde ki tek yenilgisini 2. profesyonel maçında CFA organizasyonunda Jose Caceres’e karşı alan Usman bu maçtan sonra 14 maçlık galibiyet serisi yakaladı. The Ultimate Fighter 21 turnuvasını kazanan Kamaru Usman’ın UFC’de de 9-0 lık harika bir serisi bulunmakta. welter sıkletin gelmiş geçmiş en iyi dövüşçülerinden biri olan eski şampiyon Tyron Woodley’i tahtından etmeden önce Leon Edwards gibi potansiyelli, Damien Maia Rafael Dos Anjos tecrübeli  ve iyi isimleri mağlup etmişti. Bu önemli galibiyetlerden sonra kemer maçına çıkan Kamaru Usman, Tyron Woodley’e karşı ise 5 raund boyunca dövüşün her alanında üstün gelerek kazanmış ve hayalini kurduğu kemere kavuşarak ilk Afrikalı UFC Şampiyonu unvanınıda tarihe kazımıştı. Kamaru Usman’ın bir sonraki rakibi UFC’deki en tartışılan kişiliklerden biri olan Colby Covington. Bu iki isim yıl sonunda UFC 245 kartında karşı karşıya gelecek. Usman güreş kökenli, kondisyonu çok üst düzey olan bir isim. Covington da güreş kökenli ve onunda kondisyonu üst seviyede. Gerçekten ilgi çekici bir eşleşme olacak. Öte yandan iki isim birbirinden hiç ama hiç haz etmiyor. Bu açıdan da çok heyecan verici bir süreç bizi bekliyor diyebiliriz.

2-) Israel Adesanya (18-0)

-Orta sıklet şampiyonu-

Israel Adesanya için gerçekten ne desek eksik kalacaktır. Dövüş stiliyle, konuşması ve kişiliğiyle tam bir süperstar adayı. Nijerya doğumlu olan Israel Adesanya küçük yaşta ailesiyle birlikte Yeni Zelanda’ya göç etti. Adesanya’nın dövüş sanatlarıyla tanışması da Yeni Zelanda’da oldu.

UFC’ye girişi ve yükselişi bir hayli hızlı oldu. Kickbox kökenli olan Israel Adesanya önemli kickbox organizasyonlarında mücadele ettikten sonra MMA’e geçti. MMA’de alt organizasyonlardan başladı ve UFC’ye doğru hızla yükseldi. UFC’ye girdiğinde kickboxtan geldiği için, yer oyunu ve takedown savunması büyük soru işareti olarak görülüyordu fakat Adesanya henüz ilk maçında (Rob Wilkinson maçı) takedown savunmasının çok iyi olduğunu gösterdi. UFC’deki ilk sınavını Wilkinson’u nakavt ederek geçtikten sonra Vettori’yi ardından Brad Tavares’i puanla yenmeyi başardı. 3. maçı olan Brad Tavares maçı Adesanya’nın UFC’deki ilk 5 raundluk maçıydı. Bu maçta da harika bir performans sergileyen Israel Adesanya bütün raundları kazanarak maçı aldı. Bu maçların ardından Adesanya, Derek Brunson gibi güreşiyle ön plana çıkan bir ismi de ilk raund takedown denemelerini savuşturduktan sonra nakavt ederek kazanarak sıkletin geri kalanına ciddi bir mesaj vermişti. 

UFC 234’de idolü olarak nitelendirdiği MMA Efsanesi Anderson Silva’ya karşı puanla kazandıktan sonra UFC 236 gecesinde Kelvin Gastelum ile Geçici UFC Orta Sıklet Şampiyonluk Kemeri için karşılaştı. Kıran kırana geçen bu mücadelede Adesanya yer yer bu maç tehlikeli anlar yaşasa da maçın genelinde üstünlüğünü korudu ve son raundu çok dominant ve güçlü bir şekilde bitirdi ve maçı 5 raund sonunda 48-46lık skorkartlar ile kazandı. Bu maç kuşkusuz MMA severlerin son zamanlarda izlediği en iyi maçtı ve uzun süre hafızalardan çıkmayacak bir karşılaşma oldu.

Son olarak Adesanya orta sıklette yenilgisiz olan sıklet şampiyonu Robert Whittaker’ı, şampiyonun kendi ülkesinde, Melbourne Marvel Stadyumunda yapılan UFC 243 gecesinin ana maçında dörtlük bir performans göstererek nakavt etti ve UFC’ye gireli 2 sene olmadan şampiyonluk hayaline ulaşmış oldu. Her ne kadar bir üst sıkletin dominant şampiyonu Jon Jones ile uzun bir süredir atışsa da o maçın gerçekleşmesi için daha çok erken olduğu bir gerçek. Adesanya’nın ilk kemer savunma maçı çok büyük bir terslik olmazsa Paolo Costa’ya karşı olacak diye bekleniyordu. Adesanya kemeri aldıktan sonra ona meydan okumuştu. Fakat geçtiğimiz haftalarda Dana White, Costa’nın sakatlık geçirdiğini, ameliyat olacağını ve yaklaşık 8 ay gibi bir süre maça çıkamayacağını açıklamıştı. Bu durumda Adesanyanın kemer savunacağı ilk rakip olarka orta sıkletin yükselişteki ismi Jared Cannonier’in ve sıkletin efsanelerinden biri olan Yoel Romero’nun ismi ön plana çıkıyor. Israel Adesanya Yoel Romero’yu istediğini çünkü insanlara tıpkı Whittaker’ı yenebildiğini gösterdiği gibi Yoel’i de yenebileceğini göstermek istediğini söylüyor.

3- Francis Ngannou (14-3)

-#2 Ağır sıklet-

Kamerun doğumlu Francis Ngannou’nun hayatı bir film senaryosu gibi. Yoksulluk içinde büyüyen ve zor bir büyüme çağı geçiren Francis Ngannou Kamerun’da, çok küçük yaşta, kum ocaklarında çalıştı. 26 yaşına geldiğinde hayatında daha büyük adımlar atmak için Fransa’ya, Paris’e göç etti. Pariste’de oldukça zor günler geçirdi, kalacak bir yeri olmadığı için sokaklarda yattı. Bir süre sonra boks çalışmaya başladı, daha sonra MMA’e geçiş yaptı.

Profesyonel MMA kariyerine hızlı başlayan Ngannou UFC öncesi dövüştüğü organizasyonlarda 5 galibiyet alırken(3 submission, 2 KO) tek yenilgisini 2. profesyonel maçında puanla almıştı. Başarılı karnesi, dövüş stili ve potansiyelinin etkileriyle beraber 2015 yılında UFC’ye ilk adımını attı. İlk maçında Luiz Enrique’yi nakavt etti. Francis Ngannou bu maçta cüssesine göre ellerinin çok hızlı olması ve ciddi derecede bir nakavt gücüne ve patlayıcılığa sahip olmasıyla dikkatleri üzerine geçti. Daha sonra Curtis Blaydes, Bojan Mihajlovic, Anthony Hamilton gibi isimleri çok net performanslarla geçen Ngannou için sıra artık kendisini kemer maçına götürecek rakiplere gelmişti. Francis Ngannou, 28 Ağustos 2017 tarihinde tecrübeli isim ve eski şampiyon Andre Arlovski ile karşı karşıya geldi. Maç Arlovski’nin sağ overhand ile Ngannou’ya doğru hamle yapmasının ardından yediği kontra apakart ile kendi yerde bulmasıyla sonuçlandı. Bundan sonraki maçında da eski kickbox ve MMA veteranlarından Alistair Overeem ile karşılaştı ve Dana White açıklamıştı, kazanan Şampiyon Stipe Miocic’in rakibi olacaktı. Overeem de aynı Arlovski’nin yaptığı gibi sağ overhand vuruşu ile Ngannou’ya hamle yapmak istedi fakat sonuç farklı olmadı hatta daha kötü oldu. Geri çekilerek Overeem’in yumruğundan kurtulan Ngannou sol apakartı ile Overeem’i yere serdi ve izleyiciler olarak UFC tarihindeki en korkunç nakavtlardan birine tanıklık etmiş olduk. 

Stipe Miocic’e karşı olan kemer maçı Ngannou’nun kariyerinin kilit noktalarından biri olduğu kesin. Miocic, Francis Ngannou’ya karşı kusursuz bir oyun planı kurgulamış ve maç boyu uygulamıştı. Miocic, Overeem ve Arlovski gibi riskli vuruşlar denemek yerine eskivlerle Ngannou’nun yumruklarından uzaklaşmaya ve maçı yere götürmeye odaklanmıştı. İlk raund bitince Francis Ngannou boşa giden yumruklardan ve yüksek kas kütleli fiziğinin de etkisiyle oldukça yorgun düşmüştü. Güreşteki üstünlüğü ve enerjisiyle Stipe Miocic, Ngannou’yu 5 raund sonunda dominant bir performansla mağlup etmişti. Kemer maçında istediğini bulamayan bu Ngannou bir sonraki karşılaşmasında Derrick Lewis’e karşı aldığı mağlubiyetten sonra kariyeri ciddi yara aldı. Bu karşılaşmada aldığı mağlubiyetten ziyade rakibine neredeyse hiç vurma girişiminde bulunmaması, Stipe maçından sonra özgüveninin ciddi zedelendiğini gösteriyordu. 

Fakat Ngannou tam dibe vuracak derken 24 Kasım 2018 tarihinde Çin’de gerçekleşen Fight Night gecesinde Curtis Blaydes’i yaklaşık 1 dakika içerisinde nakavt ederek tekrardan yükselişe geçti. Bu gösterişli galibiyetin ardından Cain Velasquez ve Junior Dos Santos gibi veteran isimleride ilk raund içinde nakavt etti. Ngannou’nun sıradaki maçı ile ilgili birşey söylemek zor. Çünkü kendisi kemer maçı istiyor fakat ağır sıklette sıradaki kemer maçı çok yüksek ihtimalle Stipe Miocic ve Daniel Cormier arasındaki 3. maç olacak. Böyle bir senaryoda kemer maçı düşük ihtimal gözüktüğü için Alexander Volkov en olası rakip gibi görünüyor

BONUS- Sodiq Yusuff (10-1)

-Tüy sıklet-

24 Temmuz 2018 tarihinde Dana White’s Contender Series programında UFC kontratını kapan Nijerya kökenli Sodiq Yusuff UFC’ye başarılı bir giriş yaptı. UFC’deki ilk 2 maçını kazanan Sodiq Yusuff kariyerindeki en önemli maça UFC 241 gecesinde ana kartın 2. maçında Gabriel Benitez’e karşı çıkmıştı. Sodiq Yusuff bu maçı nakavtla kazanarak adını daha büyük bir kesime duyurmuştu. 26 yaşındaki isim tüy sıkletin en potansiyelli isimlerinden biri.