UFC'den Fox'a Milwaukee'de Muhteşem Veda!

UFC yeni yıl için yayın haklarında ESPN ile anlaşmıştı. Fox ile olan anlaşması 31 dövüşlüktü ve son gecesini bu sabaha karşı Milwaukee’de gerçekleştirdi. Muhteşem dövüşlere sahne olan gecede tüm dövüş severler seyir keyfine doymuştur diye düşünüyoruz.

Gecenin ana mücadelesinde hafif sikletin güçlü isimleri Kevin Lee ve Al Iaquinta kozlarını paylaştı. Dört sene önce gerçekleşen ve Al Iaquinta’nın 3 raunt sonunda hakemlerin ortak kararıyla puanla kazandığı dövüşün rövanşı 5 raunttu ve kazanan yine hakemlerin ortak kararıyla (48-47 x2,49-46) Al Iaquinta oldu ve sıkletteki yerini sağlamlaştırdı!

İki dövüşçü de 5 raunt boyunca ayaktaydı ve izleyenlere çok kaliteli ve hareketli bir dövüş sundular. İlk rauntta birbirini tartan iki dövüşçü izleyicilere ortada geçen bir mücadele izletti. İkinci rauntta yere yatırmalar alan Kevin Lee ufak bir farkla bu rauntu kopardı diyebiliriz. Üçüncü raunt yine ortada geçen bir mücadeleydi ve sonlarına doğru Kevin Lee rakibini yere yatırmayı ve sırtını alıp boğma pozisyonuna soksa da Al bu duruma teslim olmadı ve rauntu bitiren zil sesi ile bir nevi bu pozisyondan da kurtulmuş oldu. Sürekli hareket halinde geçen dövüşün ilerleyen sürelerinde daha diri gözüken dövüşçü Al Iaquinta oldu ve son iki rauntu açık bir şekilde kazanmayı başardı. 4. Rauntta Kevin Lee’yi sarsmayı başaran Al octagonda sürekli ileriye giden ve baskı kuran isim oldu. Böylece Al Iaquinta sıkletteki 4 numaralı ismi yenmiş oldu ve dövüş sonunda sahne arkasında yaptığı röportajda Tony Ferguson ile dövüşmek istediğini belirtti.

Gecenin yan ana maçında yine hafif sıkletten iki dövüşçü olan Edson Barboza ile Dan Hooker karşılaştı. Edson Barboza baştan sona kadar üstün olduğu dövüşü 3. rauntta rakibinin vücuduna vurduğu darbeler sonucunda nakavt ile kazanmayı bildi. İlk raunttan başlayan üstünlüğünü 2. rauntta iyice arttıran ve rakibini çok zor durumlara sokan Edson, siklete çıktığından bu yana yaptığı 4 dövüşün hepsini etkileyici biçimde kazanan Dan Hooker’a ilk 5 ile dövüşmesi için erken olduğunu ve aradaki kalite farkını adeta şov yaparak gösterdi. Dövüşü bitirmek için inanılmaz çaba sarfeden Edson izleyenlere teknik bir gösteri sundu diyebiliriz.

Gecenin üçüncü ana maçında UFC’nin sinek sikleti yok edeceğini açıklamasından sonra horoz siklete çıkan Sergio Pettis ile horoz sikletin veteranı ve 10 numaralı ismi Rob Font karşı karşıya geldi! Baştan sona hareketli geçen dövüşte üstünlük tamamen Rob Font’un elindeydi. Sergio Rob’a kıyasla fiziksel olarak çok ufak kaldı ve Rob bu avantajı çok iyi kullandı. 3 raunt sonunda hakem karayla (30-27 x3) kazanan Rob Font oldu.

Gecenin ana kartı Charles Oliveira ile Jim Miller rövanşıyla başladı. 2010’da yaptıkları ilk mücadeledenin üzerinden tam 8 yıl geçti ve o zaman dahi Jim Miller siklette veteran konumdayken Oliveira UFC’e yeni adımını atmış henüz 3. dövüşüne çıkan 21 yaşında toy bir BJJ dövüşçüsüydü. Geldiğimiz noktada Oliveira kendini çok geliştirdi. Jim Miller’ın yaşlanması ve Oliveira’nın fiziksel olarak en güçlü olduğu dönemde olması aradaki farkı belirleyici nokta oldu. Dövüş başında doğrudan Jim Miller’ı yere çekip sırtını alan Oliveira çok geçmeden pozisyon üstünlüğünü tamamen ele geçirip 1. Rauntta Jim Miller’ı pes ettirmeyi başardı.

Gecenin alt kartında da inanılmaz dövüşler izledik. Alt kart dövüşçüleri Milwaukee seyircisine adeta resital sundu. Gecenin ilk maçında Juan Adams Chris de la Rocha’yı 3. rauntta nakavt etti. Gecenin ikinci maçında Mike Rodriguez, Adam Milstead’ı 1. rauntta diz ve yumruk darbeleriyle nakavt etmeyi başardı. Gecenin üçüncü maçında Dan Ige ile Jordan Griffin arasında çok çekişmeli bir mücadele yaşandı. Dövüşü kazanan hakemlerin ortak kararıyla (29-28 x3) Dan Ige oldu. Bu mücadeleye çok benzer bir dövüş Zak Cummings ile Trevor Smity arasında gerçekleşti. Baştan sona çekişmeli geçen dövüşü (29-28 x3) hakemlerin kararıyla kazanan Zak Cummings oldu. Jack Hermansson Milwaukeeli Gerald Meerschaert’a ringi dar etti ve 1. raunt bitimine 35 saniye kala pes ettirerek kazanmasını bildi.

Bu dövüşe ayrı paragraf açmak zorundayız. Joaquim Silva ile Jared Gordon arasında son zamanların en heyecan verici dövüşlerinden bir tanesini izledik. Baştan sonra full hareketle geçen dövüşte iki dövüşçü de birbirlerini çok fena yıprattı. İlk rauntta iki dövüşçü de birbirini yumruk darbesiyle sarsıp yere indirmeyi başardı. İkinci raunt seyircisinin desteğiyle üstünlüğü ele alan Gordon rakibini yine sarstı ancak son saniyelerde Silva inanılmaz bir dönüş yaparak az daha Gordon’ı pes ettiriyordu. Dövüşün son raundunda iki dövüşçü anlaşırcasına ortada buluşup yumruk savurmaya başladılar. Silva, Gordon’a göre kondisyon olarak daha iyi gözüküyordu ve bu da onun 3. rauntta nakavt galibiyetini almasına sebep olan en önemli etkendi diyebiliriz. Joaquim Silva, Jared Gordon’u 3. rauntta ayakta nakavt ederek inanılmaz bir galibiyet aldı. Zaten iki dövüşçü UFC tarafından 50 bin dolar olan performans ödülünü sonuna kadar hakederek aldılar.

Gecenin kalan iki maçında Drakkar Klose Bobby Green’i hakem ortak kararıyla (29-28 x3), Zak Ottow’da Dwight Grant’i ayrık hakem kararıyla (29-28 x2,28-29) mağlup etmeyi başardılar.