UFC'nin Modern Zamandaki İz Bırakanları-2

799

George St.Pierre: Eski welter sıklet şampiyonu Kanadalı dövüşçü GSP gerek dövüş yetenekleriyle gerek saygınlığıyla neredeyse tüm mma hayranlarının göğsüne taht kurmayı başardı. Kafese her adım attığında üstün dövüş becerilerini sergiledi. UFC kariyeri boyunca yalnızca iki kez mağlup oldu ama çarpıcı bir biçimde her iki kaybınında intikamını almayı başardı. 

Demetrious Johnson: Demetrious Johnson belkide modern mma dünyasının şimdiye kadar gördüğü en teknik sporcusu konumunda olabilir. UFC'deki 31 tane dövüşünün 5 tanesini rakiplerini pes ettirerek 2 tanesini nakavt geri kalanını ise hakem kararı ile kazandı. UFC kariyerine son veren Johnson şu anda Asya'nın en büyük mma organizasyonu olan ONE Championship'te sinek sıklet grand prixinde dövüşmekte. İlk dövüşünü 31 Mart 2019 tarihinde Yuya Wakamatsu ile yaptı ve 2. raundda rakibini pes ettirerek maçın galibi oldu.

Anderson Silva: Anderson Silva üst üste en çok unvan savuması rekorunu şu anda elinde tutuyor. 44 yaşındaki Silva'nın UFC kariyerinde 34 galibiyet 10 mağlubiyet bulunmaktadır. Çarpıcı dövüş yetenekleri ve efsanevi dövüş bitirmeleriyle yıllarca mma hayranlarını heyecanlandırmayı başardı. UFC'de son iki maçı kalan Silva'nın son dövüşlerinde işler hiç istediği gibi gitmiyor. En son UFC 237 gecesinde Jared Cannonier ile dövüştü ve 2. raundda bacağına almış olduğu tekme darbesi ile kendini yerde buldu. Ondan önce ise Israel Adesanya'ya hakem kararı ile mağlup olmuştu.


Jose Aldo: "Junior" lakaplı Brezilya'lı dövüşçü Jose Aldo 28 galibiyet ve 5 mağlubiyet ile kariyerine devam etmektedir. UFC 194 gecesinde yaşadığı Conor McGregor yenilgisi onu duraklatmış gibi gözüksede tüy sıkletin en önemli isimlerini yenmeyi başarmıştır. WEC 44 organizasyonunda Mike Brown'u 2. raundda nakavt ederek ilk kez kemerin sahibi oldu. UFC, WEC organizasyonunu satın almadan önce Urijah Faber ve Manvel Gamburyen'e karşı başarılı bir şekilde kemer savunması yaptı. Daha sonra UFC'de 7 iyi isme karşı da kemerini savunduktan sonra Conor McGregor yenilgisinden sonra maalesef kemerini kaybetti. UFC ile son iki maçlık kontratı olan Aldo son maçını UFC 237 gecesinde Alex Volkanovski'ye karşı yaptı ve hakem kararı ile mağlup oldu.

Conor McGregor: Sert trash-talk ları ve harika dövüş tarzıyla her dövüşünde insanları derinden etkilemeyi başaran Conor McGregor 21 galibiyet ve 4 mağlubiyet ile dövüş kariyerine kısa bir süre önce sonverdiğini söylesede her an geri dönecek gibi bir durum söz konusu. Öfkeli kişiliği ve harika nakavtları sayesinde kısa bir zamanda birçok insanın gönlüne taht kurdu. UFC 189 gecesinde Chad Mendes ile olan dövüşünde pay-per-view seyesinde çok büyük kazançlar elde edildi. UFC'de ilk kemerini tüy sıklette Jose Aldo'dan 13 saniyede aldı. Bu dövüşte gücünün yanı sıra yapmış olduğu trash-talk ların etkisinin daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Aldo maçından sonra Nate Diaz'a meydan okudu ve UFC'deki ilk yenilgisini Nate Diaz'a karşı almış oldu. Diaz ile olan 2. dövüşünü kazandı ve ardından Eddie Alvarez'in kemerine göz koydu ve onu da nakavt ederek hafif sıklet şampiyonu oldu ve adını çifte şampiyon olarak duyurdu. 2 yıl aradan sonra Khabib Nurmagomedov ile 6 Ekim tarihinde kıyasıya bir maç yaptı ve 4. raundda pes ederek maçı kaybetti.