Ea Sports’un geliştirdiği yeni UFC oyunu UFC 4’ün, Kamaru Usman vs Jorge Masvidal gecesinde ilk tanıtımı yapıldı ve oyunla ilgili bir trailer yayınlandı. Şimdilik Playstation 4 ve Xbox One için duyurulan UFC 4 daha sonralarda Playstation 5 ve Xbox Series X için duyurulması da bekleniyor. Playstation Store’da 499.99 TL’ye ön siparişe açılan oyunun piyasaya çıkış tarihi ise 14 ağustos 2020. Ön sipariş ile oyunu satın alan kullanıcılar oyunun standart sürümünün yanında Tyson Fury ve Anthony Joshua ile de oynayabilicek.

UFC 4’de neler değişti?

Daha önce çıkan 3 ana oyunda belli başlı eksiklikler göze çarpıyordu. Oyun motoru, anormal hızlı vuruşlar, submission problemleri eksikliklerin arasında öne çıkanlardı. UFC 2’de aşırı hızlı derecede yapılabilen vuruşlar oynayanları ikiye bölmüştü, bir kısım oynanırlığa zevk kattığı gerekçesiyle memnunken diğer kısım gerçek dışı olduğu için bu durumdan rahatsızdı. Derken 2018’de 3. UFC oyunu çıktı. Evet vuruşlar daha gerçekçiydi, hissiyat artmıştı, anormal hız düşmüştü fakat bu sefer submission pozisyonlarından kurtulmak, refleksi iyi rakip oyunculara karşı imkansız hale gelmişti. Patlayıcı bir güç ile bu tarz submission ataklarından kurtulunmaması, oyunu deneyimleyen kişiler tarafından eleştirildi. Yine de eşsiz bir deneyim sunan ve şahsımca, oldukça keyif veren kariyer modunda kemeri kovalamak UFC 3’ü bugüne kadar ki en iyi UFC oyunu yapmaya yeterdi. İnternete sızan bir oynanış videosunda yeni UFC oyununda varolan submission sisteminin değiştiğini gördük fakat bu yeni sistem daha mı zor yoksa daha mı kolay hep birlikte göreceğiz. Yayınlanan beta sürümü ve fragmana bakılırsa değişen iki durum var biri dövüşcülerin dış görünüşleri diğeri ise submission sistemi, bunların yanında oyun motorunun hala aynı olması bir kesimin UFC 4 ile ilgili hayallerini yıkmaya yetti.

Ayrıca bakıldığında UFC 3 oyununu bizim için özel yapan birşey de vardı. GÖKHAN ”THE REBEL” SAKİ!

Yeni UFC 4 oyununun kapağını Jorge Masvidal ve Israel Adesanya paylaşıyor. Yayınlanan fragmanı buradan izleyebilirsiniz.