Siz değerli Fight World Turkey takipleri için yeni bir yazı serisi hazırladık. Ultimate Falling Championship adını verdiğimiz bu yazı serisi, bir dönem star seviyesinde olup beklenmedik şekilde büyük düşüşler yapan isimleri içerecektir. Bu serinin ilk yazısında, UFC tarihindeki en büyük hükümdarlığı sonlandıran, Anderson Silva’yı nakavt ederek UFC orta siklet şampiyonluğunu elde eden Chris Weidman’ı ele aldık.

Tarih 6 Temmuz 2013’ü gösterdiğinde UFC’e adım attığı 2006 yılından itibaren şampiyon olan ve rakiplerini 16 dövüş üst üste perişan eden efsane isim Anderson Silva, orta siklet kemerini genç ve sikletin yükselen yıldızı Chris Weidman’a karşı koruyordu. UFC’e henüz 4-0’lık bir kariyere sahip iken adım atan Weidman, 2011 senesi itibariyle ayak bastığı octagondan 1 sene gibi kısa bir süre içerisinde 5 etkileyici galibiyet ile ayrılarak 9-0’lık bir kariyer istatistiğine ulaşmıştı. Weidman güçlü fiziksel özellikleri ve güreşiyle dikkat çekmekteydi. BJJ’de henüz çok yeni olmasına rağmen büyük turnuvalarda başarılı işler çıkarmıştı.

Dövüş başlar başlamaz Weidman Silva’yı yere almayı başardı ve Silva’yı yerde vurduğu darbelerle bir hayli yıprattı. Ayağa kalkmayı başaran Silva Weidman’a darbe vurmakta zorlanıyordu. Bir türlü istediği kontraları yapamayan Silva’nın, özellikle Weidman’ın üzerine gitmeyip soğukkanlı bir biçimde beklemesi de işlerini zorlaştırıyordu. 2. rauntta Silva rakibiyle dalga geçercesine tavırlar sergilediği bir anda Weidman’ın sol kroşesine yakalanıp nakavt olmuş ve 6 sene süren hükümranlığını 29 yaşındaki genç dövüşçü Chris Weidman’a kaybetmişti.

https://cdn.vox-cdn.com/thumbor/yq9s8TqtjAITH2nD55u8H-lGqxI=/0x0:1100x733/1200x800/filters:focal(319x67:495x243)/cdn.vox-cdn.com/uploads/chorus_image/image/58526893/132_Chris_Weidman_vs_Anderson_Silva.1373175553.0.jpg

Tabiki de bu iş burada bitmeyecekti ve efsane ismin koşulsuz rövanş hakkı olması gerektiği gibi verilip rövanş müsabakası çok geçmeden gerçekleşecekti. 2013 senesinin son etkinliği olan UFC 168’de tıpkı ilk müsabaka gibi şok edici bir biçimde sona erdi. Dövüşe istediği işleri yaparak başlayan Weidman, ilk müsabakadaki gibi Anderson’ı yere alıp ona bir hayli zor anlar yaşatmıştı. Yine 2. rauntta ilk müsabakadakiyle hemen hemen aynı zamanda Silva’nın attığı bir tekmeyi karşılayan Weidman’ın uyluğu, herkesi şok eden o sonuca neden olacaktı. Anderson Silva’nın ayağı çok kötü şekilde kırılmıştı ve dövüşü TKO ile Weidman kazanmıştı.

2014 ve 2015 senelerinde veteran iki eski UFC şampiyonu Vitor Belfort ve Lyoto Machida ile karşılaşan Weidman, iki dövüşte de başarılı bir performans ve güçlü bir karakter ortaya koyarak rakiplerine karşı galip gelmeyi başarmış ve yenilmez olarak adlandırılmaya başlamıştı bile.

Weidman’ın 2 sene süren krallığının yıkılışı ve çöküş dönemi çok hızlı ve acı verici biçimde gelecekti. Yıkımın başladığı tarih 12 Aralık 2015 gecesiydi. Aynı gece Jose Aldo, Conor McGregor’a 12 saniyede nakavt olarak 9 senelik yenilmezlik serisine ve kemerine veda etmişti. Gecenin yardımcı ana müsabakasında Chris Weidman, American Kickboxing Academy (AKA) dövüşçüsü Luke Rockhold ile karşılaşıyordu. Ortada giden müsabaka, Chris’in 3. rauntta denediği dönen tekme ile adeta seyir değiştirdi. Rakibini bu olağanüstü yavaş ve anlamsız tekme esnasında arkasından yakalayan Luke, Weidman’ı yere alıp acımasız bir Ground and Pound’a başlamıştı. Hakem her an müsabakayı bitirebilirdi, çünkü Weidman inanılmaz bir hasar alıyordu. Weidman bir şekilde 3. raundu bitirebildi ve 4. raunt başladı. Artık karşısında bir zombi ile mücadele eden Luke Rockhold, güçlü güreşçi Weidman’ı yere almakta hiç zorlanmadı ve yine çok sert darbeler vurarak dövüşü kazanmayı başardı. Çok ağır darbelere maruz kalan Weidman’ın yüzü tanınmayacak haldeydi ve bu müsabaka, gerçekten onu sevenler için izlemesi çok güç bir müsabaka olarak tarihteki yerini almıştı. Aynı zamanda düşüşün başlangıcı olarak da…

1 seneye yakın bir ara veren Weidman, UFC 205, nam-ı diğer Madison Square Garden’da ki ilk etkinlikte, olağanüstü bir etkinliğin ana kartında orta sikletin en güçlü isimlerinden Yoel Romero ile karşılaşacaktı. New Yorklu Weidman için MSG kendi eviydi ve New York’da UFC’nin legalize olması için eyaletin resmi kurumlarıya yapılan görüşmelerde de UFC temsilcisi sıfatıyla yer almıştı. Müsabakanın ilk 2 raundu ortada geçerken 3. raundun henüz başında Yoel Romero’dan gelen bir uçan diz darbesi, Chris’in tam olarak kafasına isabet etmişti ve sonrasında gelen yumruklar Weidman için ışıkları tamamen söndürmüştü. Kendi seyircisi önünde çok vahşi bir yenilgi daha alan Weidman son iki dövüşünde çok yüksek hasar almıştı.

Bu yenilgiden hızlı bir geri dönüş yapmak isteyen Weidman, yaklaşık 5 ay sonraki UFC 210 kartındaki yerini aldı ve rakibi güçlü ve veteran isim Gegard Mousasi’ydi. Weidman’ın kariyerinde gerçekten kolay rakip olmadı. Hep güçlü isimlerle karşılaştı. Sanırım bazen dövüşçüler biraz geri çekilmeyi ve ısınma müsabakalarına çıkmayı gururlarına yedirmeyi bilmeliler. Bu müsabakada da kafasına aldığı tartışmalı bir diz darbesiyle nakavt olan Weidman, üst üste 3. nakavt yenilgisini almıştı. 3 yenilgide de çok büyük hasarlar almıştı.

chris weidman mousasi ile ilgili görsel sonucu

3 ay sonra Kelvin Gastelum ile dövüşen Weidman bu müsabakada aldığı sağlam bir sol yumruk ile yere düşmesine rağmen kendi seyircisi önünde geri dönmeyi başardı ve 3. rauntta tamamen yorulmuş Gastelum’u pes ettirerek mağlup etti. Performans olarak hiç umut vermese de kazandığı galibiyet ile biraz da olsa özgüven kazanmış gibi gözüken Weidman, yine doğrudan kemer müsabakasına giden yolu tercih etti ve Luke Rockhold ile karşılaşması bekleniyordu. Luke’un yaşadığı sakatlık sonrası kısa sürede dövüşü almayı kabul eden top 5’den bir diğer isim Ronaldo ‘Jacare’ Souza’nın meydan okumasını kabul etti ve UFC 230’da MSG’de Jacare ile karşılaştı. Çekişmeli geçen müsabakanın 3. raundunda Jacare Weidman’ı sağ direk ile tam kafasının üst kısmından yakaladı ve çok kötü bir şekilde nakavt etti. Hakem de araya geç girince ekstradan fazla darbeler alan Weidman, yine çok ağır bir yenilgi almış oldu.

https://usatmmajunkie.files.wordpress.com/2018/11/jacare-souza-chris-weidman-ufc-230.jpg?w=1000&h=600&crop=1

Üst üste yenilgiler, yaşının ilerlemesi dolayısıyla kilo kesmede zorlanması, Weidman’a yeni bir hikaye yazması için bir rota belirledi: Hoşgeldin Hafif Ağır Siklet! Orta sikleti bırakıp, bir üst siklet olan hafif ağır siklete geçen Weidman, yine her zaman ki gibi kolay bir rakip, ya da bir geçiş müsabakası yerine, sikletin en güçlü isimlerinden ve yükselen yıldızlarından Dominick Reyes ile karşılaştı. Tam bir hüsran olan bu müsabakada Weidman henüz ilk raundun ilk dakikasında Reyes’ten aldığı sol direk ile yere düştü. Kan kokusunu alan Reyes için yerdeki rakibine attığı yumruklar dövüşün bitmesi için yeterli oldu. Weidman için hafif ağır siklet macerası çok kötü başlamıştı ve tüm planları suya düşmüştü.

chris weidman vs dominick reyes ile ilgili görsel sonucu

Belki de artık Weidman için bırakma vakti gelmiştir. Son 6 dövüşün tamamında yere düşen, 5’inde nakavt olarak kaybeden ve birini kendisine attığı yumruklardan dolayı yorgunluktan nefes alamaz hale gelen rakibi karşısında kazanan Weidman için daha fazla hasar ileride çok daha büyük sıkıntılara neden olabilir. Mutlu bir yuvası olan, hatta örnek bir aile babası olması nedeniyle çok sevilen Weidman için pek çok seveni endişe duymakta. Rakiplerine karşı dövüş sonunda her zaman saygılı olan Weidman bir dönem UFC’nin Kaptan Amerika PR’ı ile büyük bir star haline gelmişti. Ancak yaşadığı düşüş şüphesiz ki UFC tarihindeki en büyük yokuş aşağılardan bir tanesi… Sizce Weidman dövüş kariyerini sona erdirmeli mi? Bu serinin bir sonraki yazısında yine bir orta siklet olan Luke Rockhold’u kaleme alacağız. Sizler de öneri ve yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.