Ultimate Falling Championship: Luke Rockhold

Zirveye çıktıktan sonra tepe taklak olan dövüşçüleri içeren yazı serimiz “Ultimate Falling Championship”in yeni konuğu Luke Rockhold. Strikeforce’un UFC çatısı altına geçmesiyle birlikte organizasyonun pek çok dövüşçüsü kendisini UFC’de buldu. Bu dövüşçülerin bazıları kimsenin umurunda bile olmazken bazı isimlerin UFC’de sergileyeceği performans çok büyük bir merak konusuydu.

Bu isimlerin başında gelen şüphesiz Strikeforce orta siklet şampiyonu Luke Rockhold’du. Karizmatik görüntüsünün yanı sıra aykırı fiziği ve etkili dövüş stiliyle Rockhold, UFC PR departmanı için bulunmaz bir nimetti. Striking özellikleri özellikle kickboks anlamında bir hayli üst seviye olan Rockhold, aynı zamanda grappling yetenekleri de sıradışı bir sporcuydu. Daniel Cormier, Khabib Nurmagomedov ve Cain Velasquez gibi büyük isimlerle birlikte American Kickboxing Academy’i temsil eden Rockhold, güreş ve BJJ’de alışılagelmişin dışında bir yeteneğe sahipti.

Mikrofonda çok başarılı olmasa da “Question Mark” tekmeleriyle kafeste fırtınalar estiren Rockhold’un UFC serüveni 18 Mayıs 2013 tarihinde eski şampiyon ve veteran isim Vitor Belfort müsabakasıyla başladı. MMA dünyasının gözü bu karşılaşmadaydı. Çünkü Strikeforce şampiyonu UFC’deki yerini ortaya koyacaktı.

Brezilya’da Belfort’un seyircisi önünde gerçekleşen müsabakada Rockhold adına çok kötü bir başlangıç yaşandı. Henüz ilk raundun ilk yarısında aldığı muhteşem zamanlamalı bir dönen tekme Luke’un tam çenesini buldu ve Vitor Belfort olağanüstü bir nakavtla dövüşü kazandı. UFC’nin diğer bütün liglerden en az 5 gömlek üstün olduğu söylemlerini doğrulayan bir görüntü ortaya çıkmıştı. Strikeforce şampiyonu, UFC’de kemer müsabakasına çıkma yolundaki veteran bir isim tarafından adeta tarumar edilmişti.

 

Bir sonraki dövüşünde bu yenilgiyi unutturmak için fark yaratması gereken Rockhold, tam olarak bunu yaptı. Karşısında güçlü veteran isim Costas Philippou vardı. Dövüşün ilk raundunda Costas’ı harika bir zamanlamayla çıkardığı tekmeyle tam karaciğerinden yakalayan Rockhold dövüşü KO ile kazanmayı başardı ve Vitor yenilgisini izleyenlere bir nebze de olsa unutturmayı başardı.

 

Karşısındaki yeni rakip, yine UFC orta sikletin güçlü isimlerinden biri olan Tim Boetsch’ti. Her müsabakasında farklı bir özelliğini ortaya koyan Rockhold, ne kadar dominant bir grappler olduğunu gösterdi ve UFC orta sikletin belki de ham güç olarak en güçlü isimlerinden biri olan Tim Boetsch ile adeta kedinin fareyle oynadığı gibi oynadı. Dövüşü ilk rauntta rakibini pes ettirerek kazanan Rockhold için yükseliş hızla ve etkileyici biçimde devam ediyordu. 3 ay arayla ikinci dövüşünü de kazanan Rockhold için bir sonraki isim UFC’nin efsane isimlerinden Michael Bisping oldu.

 

Dövüş öncesi “trash talk” ile rakibinin aklıyla oynamayı, onu küçük düşürmeyi çok seven Bisping, her zamanki yaptığını yaparak dövüş öncesi tanıtım toplantılarında Luke’u psikolojik olarak bir hayli zorladı. Müsabakayı, meşhur “Question Mark” tekmesiyle Bisping’i yere düşürüp, yere düşen rakibini tek elle boğarak pes ettiren Rockhold kazandı. İnanılmaz etkileyici bu performans sonrası Rockhold için kemer müsabakası çok yakındı.

 

Eski UFC hafif ağır siklet şampiyonu Lyoto Machida, hafif ağır sikletteki yenilgilerinden ve fiziksel dezavantajlarından ötürü orta siklete geçmişti ve fena da olmayan bir performans grafiği çizmekteydi. Luke’un bu seferki rakibi, orta siklet şampiyonu Chris Weidman’a yakın bir dövüş sonrası kaybeden Lyoto oldu. Yine herkesi şaşırtan bir performans ortaya koyan Luke, Machida karşısında inanılmaz rahat bir galibiyet aldı ve daha önce hiç pes ederek kaybetmemiş rakibini pes ettirmeyi başardı. Dövüş sonunda Weidman’a meydan okuyan Rockhold’un bu isteği UFC tarafından karşılık buldu ve UFC’e gelişinin 2. yılında kemer müsabakasına çıkma şansı elde etmiş oldu.

 

UFC’nin 2015 senesindeki en büyük kartı olan UFC 194: Aldo vs McGregor’ın yan ana maçı olan bu müsabakada Rockhold, efsane isim Anderson Silva’yı devirdikten sonra kemeri 3 kere savunmayı başaran Weidman ile karşılaştı. Ortada devam eden müsabakanın 3. raundunda Weidman’dan gelen dönen tekmeyi savunup Weidman’ı yere alan ve inanılmaz efektif ve agresif bir GnP ile rakibinin yüzünü tanınmaz hale getiren Rockhold’un şampiyonluğuna ring sesi engel oldu. Ancak 4. raunt başında karşısında adeta bir et yığını duran Luke, Chris’i kolaylıkla yere alarak dövüşü kazanmayı bildi ve yeni UFC orta siklet şampiyonu oldu.

 

Önceleri tamamen işine yoğunlaşmış olan Rockhold, şampiyon olduktan sonra “trash talk” ve rakiplere laf atma işlerini bir hayli abarttı. Özellikle UFC hafif ağır sikletin yenilmez ismi Jon Jones’a her fırsatta laf dokunduran Rockhold, yaşadığı sakatlıklar sonucu kemerini koruma şansı bulamadı. 2016’nın ortasında Chris Weidman ile karşılaşması beklenirken, Weidman’ın geçirdiği sakatlık sonucu dövüş muallaktaydı. O dönem büyük bir yükseliş yapan ve Anderson Silva’yı 5 rauntluk gerçek bir savaş sonunda mağlup eden Michael Bisping sakatlanan Weidman yerine “short notice” yani dövüşe çok kısa bir süre kala, Rockhold’un rakibi oldu. Herkes Luke’un Bisping’i yine darmadağın edeceğini düşünürken, bu dövüş Rockhold için sonun başlangıcı oldu.

Dövüş öncesinde rakibini sürekli küçümseyen bir görünüm çizen Rockhold, dövüş sırasında da gardını sürekli alçak tuttu ve şımarık bir tavır sergiledi. Çenesini yukarıda tutup gardını alçak tutan Rockhold, Bisping’in sol kroşesine yakalanıp henüz ilk rauntta çok kötü bir biçimde nakavt olarak kemerini kaybetti.

 

Bu yenilgi sonrası büyük bir çöküşe geçen Rockhold sakatlıklardan ötürü bir türlü octagona yeniden dönemedi. Yaklaşık 1.5 sene sonra WSOF organizasyonu şampiyonu David Branch müsabakasıyla kafese yeniden dönen Rockhold’un özgüveninin kırıldığı dövüş esnasında bir hayli belliydi. Rakibinden net darbeler alan Rockhold, bir kaç kez sarsılsa da güreşini devreye sokup 2. raunt sonunda yere aldığı rakibini çok çaresiz bir pozisyonda bıraktı ve attığı yumruklarla pes ettirmeyi başardı.

Tamamen para dövüşleriyle meşgul olan Bisping, sikletin güçlü isimlerinden kaçarken, sikletin ilerlemesi adına bu isimlerin birbirleriyle dövüşmesi gerekiyordu. Weidman ile UFC 220’de yeniden karşılaşması beklenen Rockhold, sakatlık nedeniyle karttan çekilmek zorunda kaldı. Bir sonraki etkinlik olan UFC 221 ana müsabakasında Robert Whittaker ile karşılaşması beklenen Luke, sakatlık neticesinde karttan çekilen Whittaker yerine karta dahil edilen Yoel Romero ile UFC 221 ana müsabakasında karşı karşıya geldi. Dövüşün 3. raundunda Yoel Romero muazzam bir sol kroşe ile Luke Rockhold’u çok ağır bir şekilde nakavt etmeyi başardı. Son üç müsabakasının ikisinde çok ağır iki nakavt ile mağlup olan Rockhold bu dövüşten sonra sakatlıklar nedeniyle uzun süre octagona dönüş yapamadı. Nakavt olduktan sonra aldığı ekstra darbelerin de bunda etkisi olduğunu düşünmekteyim.

 

Orta siklette kiloyu sağlamak adına tartı için çok fazla kilo kesmekten yorulan Rockhold, orta sikletten ayrılıp bir üst siklet olan hafif orta siklete geçiş yapmaya karar verdi. Gözüne Jon Jones’u kestiren ve her fırsatta onu yeneceğini belirten Rockhold’un, sikletin 8 numarası Jan Blachowicz ile karşılaşacağı açıklandı. Dövüş esnasında eski günlerinden uzak bir görüntü çizen Rockhold, ilk raundun sonunda aldığı tekmeyle bir hayli sarsıldı ve ikinci raundun ilk dakikasında yine çok kötü bir biçimde nakavt oldu. Özellikle Polonyali isim nakavtlarıyla ünlü olmamasına rağmen, Rockhold’u kolaylıkla nakavt etmeyi başardı.

Aslında Luke Rockhold’un çöküşü yazı serisinin birinci bölümünde yer verdiğimiz Chris Weidman’ın ki kadar sansasyonel değil. Ancak Luke son dört dövüşün tamamında çok ağır yumruk ve tekme darbeleri aldı ve en önemlisi kaybettiği üç dövüşte de izleyenler için seyir zevki yüksek ancak kendisi açısından olabilecek en berbat şekilde nakavt oldu. Uzun vadede sağlık anlamında ciddi sorunlar çıkarabilecek darbelere maruz kalan Rockhold’un bu yenilgileri onu sevenleri bir hayli endişeye sürüklemiş durumda. UFC’e geldikten sonra steroidli bir Vitor’a mağlup olup, ardındaki 5 müsabakayı çok üstün performanslarla kazanan Rockhold, son 4 müsabakasında bambaşka bir görüntü çizdi. American Kickboxing Academy haricinde American Top Team ile de antremanlar yapsa da Rockhold bir türlü istediği performansa tekrardan dönüş yapamadı. Rockhold’un bir sonraki dövüşü henüz belirsiz. Sizce Luke Rockhold’un yeni rakibi kim olmalı? Ya da artık eldiveni asmanın vakti geldi mi?