Unutulmaz Rekabetler

Reklamlarda Sex satar…MMA’de ise rekabetler.

26 Yıldır UFC Dünya’daki bütün dövüşçülere ev sahipliği yapmaktadır.Her sikletten  kafes içerisinde farklı teknik ve karizmaya sahip şampiyonların olduğu bir zeminden bahsediyoruz.

UFC’de rakipler arasında işler kişisel boyuta ulaştığı zaman artık bir kazanç veya iş olmanın çok ötesine gitmiş oluyor konu.

Mücadele Sporlarında hiçbir şey hesaplaşma maçlarının verdiği keyif gibi olmamıştır.UFC’de ilk kıyasıya rekabet Chuck Liddell ve Tito Ortiz arasında başlamış ve yıldızlar arasında benzer mücadeleler UFC Tarihi boyunca devam etmiştir.UFC Tarihindeki şahsimca en keyifli olanları sizler için analiz edeceğim.

Conor McGregor vs Nate Diaz

 

19 Aralık 2015’te Diaz Michael Johnson galibiyetini almışken mikrofonu eline alıp ;

“Conor McGregor üzerinde çalıştığım herşey üzerine konuşuyorsun , o.çocuğu ! Gelip kıçını tekmeleyeceğim ! “ Dublin’li Şovmen ve California’lı sert çocuk arasında UFC tarihinin en ciddi kapışması başlamıştı.

McGregor ve Diaz eşlemesi de normal bir şekilde gerçekleşmedi. Kaderin bir cilvesiydi resmen. McGregor hafifsıklet unvan maçı için Rafael dos Anjos’a Mart 2016’da meydan okuması bekleniyordu.Dos Anjos’un ayağını kırması sonucu , Diaz ilk meydan okumadan 3 ay sonra devreye girdi , hikayenin geri kalanını hepiniz biliyorsunuz.

5 Mart 2016’da gerçekleşen UFC 196’da Diaz McGregor’u ikinci raund’da pes ettirdi. 2 siklet birden atlayıp Diaz ile karşılaşan McGregor’un bu UFC kariyerindeki ilk yenilgisiydi.20 Ağustos 2016’da UFC 202’de ise hakem kararı ile maçı kazanmıştı. 2 maçta UFC tarihinin en büyük Pay-Per-View etkinliğiydi.McGregor ismi hiç olmadığı kadar markalaşmıştı ve UFC tarihinin en fazla para karanan ismi haline gelmişti. 12 yıllık çabası sonrasında Diaz’da hakettiği yere oturmuştu.

Aralarındaki rekabet bir sürü sonra nefrete dönüşmüştü.UFC 202 basın toplantısı öncesi birbirlerine su şişeleri ve enerji içeceği kutuları fırlatmaya kadar gitmişti fakat diğer taraftanda şaşırtıcı bir şekilde karşılıklı saygıda hakimdi.Trilogy olarak devam etmiş olan mücadelelerin ikisi birbirini andırırken biri UFC tarihinin en büyük maçlarından biri olarak akıllara kazınmıştı.

Chuck Liddell vs Tito Ortiz

 

Liddell ve Ortiz Kuzey California’nın MMA sahnesinin ilk kahramanlarıydı.İkisininde kariyeri UFC’nin başkanı Dana White tarafından yönetildi.İki sporcuda çok yakın arkadaş oldukları için birbirleriyle uzunca bir süre karşı karşıya gelmek istemediler , en azından Ortiz’e göre durum böyleydi.2004 yılında UFC 47’de ikilinin ilk maçında Liddell Ortiz’in arkadaşlık bahanesi altında kendisi ile karşılaşmaktan kaçtığını iddia etmişti.Liddell aslında Ortiz’i sevmiyordu ve bunuda kimseden gizlemiyordu.

UFC’nin kuruluş yıllarından itibaren ikili MMA branşının en büyük yıldızları haline geldi.Liddell Knock-Out larıyla , Ortizde güreş temeliyle özellikle Hispanic çevrelerinde ciddi bir desteğini arkasına aldı.İki dövüşçününde kendine ait bir karizması vardı.Liddell daha güçlü ve sessiz olanı , Ortiz ise rakiplerini yendikten sonra mezar kazma hareketi ile ünlenmişti.İkiside birbirinin tam zıddıydı desem abartmış olmam herhalde.Liddell’in şortlarında buz kalıpları , Ortiz’inkinde ise alevler vardı.

UFC 66’da ikiside kariyerinin zirvesindeyken karşı karşıya geldiler.UFC tarihinin en büyük pay-per-view etkinliğine imza attılar.Liddell üçüncü raund’da TKO ile maçı kazandı.Maç 1 milyondan fazla reyting aldı.Üçüncü maç defalarca ayarlanmaya çalışsada Golden Boy MMA’in engellemesi yüzünen Kasım 2018’e kadar gerçekleşemedi.Ortiz intikamını aldı ve Liddell’i ilk raund’da Knock-Out etti.

Jon Jones vs Daniel Cormier

 

Jons ve Cormier arasında gün geçtikçe derinleşen ve nefrete dönüşen bir ilişki gelişti. UFC Ağırsiklet kemerini alan Cain Velasquez ile Brock Lesnar takım arkadaşlarıydı. Velasquez Jones’a Cormier’in olimpik güreşçi olmasını söylemesine istinaden Jones , Cormier hakkında onu indirebilirim şeklinde bir beyanatta bulunması ardından ikili arasında nefret tohumları ekilmeye başladı.

İkili kafes’te ilk Ocak 2015’te karşılaştı. MGM Grand’ın lobisinde basın toplantısı esnasında karşılıklı itişme ve gerginlik sonrası taraflar Nevada Eyaleti Atletik Komisyonundan ceza aldılar.Jones maç sonrası hakem kararı ile Light Heavyweight’teki kemerini korudu.

İkisi arasındaki mücadele Jones’un araç ile bir yayaya çarpma olayından sonra olaylar süreç ile ilgili kurgu tamamen tersine döndü.UFC tarafından cezalandırılan Jones ünvanını kaybetti , bu kaos Cormier’in havadan kemeri kapması ile sonuçlandı.Jones’un 2016’da UFC 200’de geri dönmesi bekleniyordu hatta UFC tarihininde en büyük maçlarından biri olacağı kulislerde konuşuluyordu Jones’un Cormier’den kemeri alacağına dair. Fakat Jones’un doping testinin pozitif çıkması sonucu maç iptal edildi.Jones sonunda Temmuz 2017’de kafese geri dönmeyi başardı , üçüncü raund’da Cormier’i TKO ile yenmesine rağmen tekrar bir doping testine yakalanarak mücadeleyi kaybetti.Kemer tekrar Cormier’e geri geldi.

Geçtiğimiz beş yılda ikili sosyal medya ve basın önünde köpek misali sürekli birbirini kapmaya çalıştı.Cormier Stipe Miocic ile Heavyweight şampiyonluğu için tekrar karşılaşmak istiyor.Su götürmez bir gerçek var ise oda Cormier ve Jones’un kafese adım atmış en iyi iki dövüşçü olduğu gerçeğidir.

Chuck Liddell vs Randy Couture

 

Listemizdeki diğer rekabetlerin aksine , Liddell ve Couture arasındaki mücadele karşılıklı itiş kakış’ın olmadığı bir sadece yumrukların konuştuğu bir seri oldu.Liddell ve Couture iki büyük yıldızdı ve Ortiz ile beraber UFC için büyük bir seyirci kitlesi çekmede çok etkili oldu.İkili toplamda üç kez karşılaştı. UFC’nin dünyada tanınırlığı arttırmaya çalıştığı ve finansal problemler yaşadığı dönemde karşılaştılar hemde.Bu dönem sona erdiğinde ise dünyanın en büyük spor organizasyonu olacaktı.

İkilinin ilk maçı 2003 yılında UFC 43 ‘te gerçekleşti. Couture 40 yaşında ve ağırsiklette iki maçlık yenilgi grafiğindeydi.Öteki taraftan , Liddell 10’a yakın maç kazanmış ve organizasyonun beklenen süperstarı olmayı başarmıştı.Eski olimpik Greco-Romen güreşçi Couture üçüncü raundda Liddell’i Ground and Pound ile TKO yaparak maçı kazandı. Daha önce iki kere Ağırsiklet kemerini kazanmış olan Couture Hafif Ağırsiklet kemerinide alarak iki farklı siklette kemeri kazanan ilk UFC dövüşçüsü oldu.Hayranları ona artık Captain America diye bağırıyordu.

Couture ve Liddell arasındaki ikinci maç UFC tarihinin en önemli dövüşlerinden biri olarak tarihe geçmişti.İkili UFC’yi ayakta tutmak için ve pazarlama ayağını desteklemek için kurulan The Ultimate Fighter serisinde iki takımın koçluğunu yapıyorlardı.Tam 280,000 kişi maçı pay-per-view’dan satın almıştı ve o dönem en fazla para ödülünün dağıtıldığı maçtı.Liddell ilk maçın intikamını Couture’ü ilk raundda knock-out ederek almıştı.

Trilogy bir yıl sonra daha da başarılı ve cazip hale gelmişti. UFC 57 3.3$ milyon dolarlık para ödülü ortaya koymuştu.Liddell popülerliğinin zirvesine gelmişti ve Couture’ün televizyon ve film kariyeri başlamıştı.Hepimiz çok iyi biliyoruz ki Liddell-Couture serisi olmadan UFC bugünkü konumuna asla gelemezdi.