Usyk Ağır Siklete Merhaba Dedi, Bivol Zorlanmadı

343

Sabaha karşı Chicago’daki Wintrust Arena’da gerçekleştirilen boks gecesinde eski yarı ağır siklet şampiyonu ve Muhammed Ali Kupasının şampiyonu Ukraynalı Oleksandr Usyk, ilk ağır siklet sınavına çıktı. Usyk’e rakip olarak daha önce, eski kickboks şampiyonu Tyron Spong ayarlanmıştı. Ancak maça 3 gün kala Vada testlerinde yasaklı maddeye rastlanan Spong maçtan ihraç edilince yeni rakip olarak Amerikalı boksör Chazz Witherspoon (38-3-0) açıklandı. Wintrust Arenada Ukraynalı seyircilerin yoğun desteği altında ringe çıkan Usyk, ilk 2 raunda biraz temkinli başlasa da sonradan maçın kontrolünü tamamen elinde aldı. Rakibine ciddi bir üstünlük kuran Usyk, raundlar ilerledikçe daha fazla isabetli vuruşlar bularak Witherspoon’u yıpratmaya başladı. 7. Raundun sonunda köşesine giden Witherspoon, bir sonraki raunda çıkamadı. Usyk, doktor kararıyla durdurulan maçı teknik nakavtla kazanmış oldu ve ilk ağır siklet maçında oldukça başarılı bir galibiyet elde etti. Maçtan sonra açıklamalarda bulunan Usyk, ağır siklette herkesle dövüşmeye hazır olduğunu söyledi. Usyk’in ağır siklet boksuna yepyeni bir heyecan getirdiği aşikar. İlerleyen süreçte neler yapacağını hep birlikte göreceğiz.

Bivol Ünvanını Korudu

Gecenin bir diğer önemli maçında Kırgızistan asıllı Rus boksör Dmirty Bivol, WBA hafif ağır siklet dünya şampiyonluk kemerini korumak için ringe çıktı. Dominik Cumhuriyeti’nden Lenin Castillo ile ringe çıkan Bivol, çok kontrollü bir maç çıkardı. Baştan sona üstün götürdüğü ve bir kez de rakibini knockdown ettiği maçı raund vermeden 3 hakemin ortak kararıyla kazandı. Maçtan sonra kendisine yönelik yapılan eleştirileri, “Evet maçı sıkıcı bulabilirsiniz, ama ben hala şampiyonum. Kemerim hala ben de, daha büyük hayallerim de var, diğer kemerleri de kazanmak istiyorum” şeklinde yanıtladı. Sonraki rakibin kim olacak sorusunu ise, Sergey Kovalev - Canelo Alvarez maçının gabiliyle yada Artur Beterbiev - Oleksandr Gvozdyk maçının galibiyle karşılaşabileceğini, sikletteki diğer kemerleri de kazanmak istediğini söyleyerek cevapladı.
Hafif ağır siklette WBC şampiyonu Oleksandr Gvozdyk ile IBF şampiyonu Artur Beterbiev arasındaki ünvan birleştirme maçı önümüzdeki hafta yapılacak. Canelo Alvarez ile Sergey Kovalev arasındaki WBO şampiyonluk maçı ise, 2 Kasım gecesi gerçekleşecek.

McCaskill Rövanşta Yine Kazandı

Gecenin bir diğer şampiyonluk maçında ise kadınlar süper hafif sikletin çifte kemerli şampiyonu Amerikalı Jessica McCaskill ile Arjantinli Erica Anabella Farias rövanş maçında karşı karşıya geldi. Büyük mücadeleye sahne olan 10 raundluk maç sona erdiğinde, ayrık karar vardı. Bir hakemin beraberlik, iki hakemin de McCaskill’in lehine puanlamasıyla maçı MD ile kazanan ve WBC ile WBA süper hafif siklet kemerlerini koruyan taraf Jessica McCaskill oldu