WBA: Canelo vs. Smith Maçı İncelemesi

Canelo Alvarez ve Callum Smith, WBC-WBA-Ring Magazine Süper Orta Sıklet Şampiyonluğu için bu sabah ringe çıktılar.

Canelo ve Smith WBC-WBA-Ring Magazine Süper Orta Sıklet Şampiyonluğu için karşı karşıya geldiler. Boks camiası tarafından maçın favorisi Canelo olarak kabul ediliyordu. Smith ise Canelo’ya karşı olan boy avantajını kullanabilirse çok farklı sonuçların ortaya çıkabileceği tahmin ediliyordu. Uzatmadan gelin şimdi bu bol yumruklu maçı inceleyelim.

Maç İncelemesi:

Canelo Kırmızı & beyaz şortu ile Smith ise Beyaz & altın rengi şortu ile ringdeydi. İlk raunt kontrollü başladı, iki tarafında birbirlerini sol direklerle kontrol etmeye ve istediği oyunu oynamaya yönelik dövüştüğü bir raunt oldu. Fakat iki dövüşçü ringe çıktığında en çok dikkat çeken şey aralarındaki boy farkı idi. Smith, Canelo’ya kol boyu mesafesi avantajını kullanarak daha fazla yumruk atabilmeyi başardı.

2. raunt Canelo tarafından rakibini ilk rauntta çözmüş ve nasıl bir oyun planı yapacağını bilerek sert bir baskı ile başladı. Aralarındaki dövüş mesafesini daha fazla kaçış ve kafa hareketleri kullanarak kısaltmaya başladı ve her zaman alışık olduğumuz sert Canelo yumruklarını atmaya devam etti. 3. 4. 5. ve 6. raunt Canelo’nun sert baskısıyla devam etti. 6. raunta kadar istatistiklere göre Canelo attığı yumrukların %60’ını tüm gücüyle(power punch) attığı ekranlara yansıdı. Smith’in suratında deformasyonlar oluşurken, Canelo her raunt sonrasında rahat bir şekilde köşesine gidiyordu.


7. raunt başladığında Smith biraz daha aktif olarak sol direk ve kombinasyonlarını arttırmaya başladı. Gelen yumrukları kafa hareketleri ve bloklarıyla kontrol edebilmeyi başaran Canelo ciddi sertlikte attığı kontra atakları bulmaya başladı. Fakat bu kontra ataklar Smith’in yıkılmasına yetmedi ve 8. 9. 10. raunt Canelo’nun kovalayıp Smith’in kaçtığı ve arada kombinasyonlarla karşılık verdiği bir maç haline geldi.

11. raunt geldiğinde Canelo’nun baskısıyla, tamamen hakimiyeti ve üstünlüğü bırakmadığı bir Canelo resitaline dönüştü. Raunt sonunda köşesine gittiğinde 11 raunt geride bırakmasına rağmen sandalyeye oturmayan bir Canelo vardı. Smith’in suratındaki deformasyonlar ve maçın kötü gidişatı Canelo’ya maçı kazandığını zaten ispatlamıştı. Bu motivasyon ile 12. raunt başladığında Canelo, Smith’i nakavt etmek için sert yumruklar ile başladı. Fakat Smith’in sürekli kaçıp sarılması sonucunda Canelo nakavt etme hayalini gerçekleştiremedi ve maç sona erdi.

Maçın kazananı maçın içinde belli olduğu gibi maç sonunda da Canelo’nun eli havaya kaldırılarak resmi olarak teyit edildi, Canelo bu maç sonrası şampiyon hayatına devam etti.