Wilder Tarihe Geçti! Deontay Wilder v Luis Ortiz Maçının Detayları Haberimizde

512

Sabaha karşı MGM Grand Las Vegas’ta WBC ağır siklet dünya şampiyonu Deontay Wilder ile Luis Ortiz rövanş maçında karşılaştı. İki boksör daha önce geçtiğimiz yıl karşılaşmış Wilder rakibini 10. raundda nakavt ederek şampiyonluğunu korumuştu.
Boks dünyasından önemli isimlerin akın ettiği gecede Wilder ile Ortiz arasındaki rövanş mücadelesi büyük bir heyecana sahne oldu.

Round 1: İlk raunda iki boksör de temkinli başladı. Ortiz içeri girip rakibi yakalamaya çalıştı ancak Wilder mesafeyi koruyarak buna izin vermedi. Başarılı bir sol krojeyle rakibini iplerde yakalayan Ortiz, ilk raundu kazandı. (10-9 Ortiz)

Round 2: İlk raundda kafa kafaya çarpışma sonucu Ortiz’in başında kanama oldu ama oyunu riske atacak kadar önemli bir yaralanma değildi. İkinci raund temposuz bir şekilde geçti. Ortiz Wilder’a yaklaşıp defansını açmak için arayış içindeyken, Wilder da sol direkleriyle rakibini uzak tutmaya çalıştı. Roundun sonlarına doğru Wilder’ı yine iplerde sıkıştıran Ortiz kısa süreli kombinasyonuyla isabet bulmayı başardı ve bu roundu da kazandı. (10-9 Ortiz / 20-18 Ortiz)

Round 3: Wilder rakibi sezip doğru zamanı aramaya devam ederken Ortiz aktif bir şekilde çalışmaya devam etti. Rakibinin vücuduna çalışmaya başlayarak aradığı açıları bulmayı denedi. Wilder da üçüncü raunddan itibaren sağ direğini de kullanmaya başladı ama her atak girişiminde Ortiz’den kontratlarla cevap aldı. Ortiz Wilder’ı köşeye doğru sürükledi ve üzerinde baskı kurmaya çalıştı, Wilder iyi bir refleksle köşeden çıkmayı başardı. (10-9 Ortiz / 30-27 Ortiz)

Round 4: Bu rounda da Ortiz, Wilder’a iplerde zor anlar yaşattı. Arda ardına vurduğu sol krojelerle maçın rüzgarını arkasına almaya başladı. Wilder sert bir sağ direk çıkardı ama iyi bir eskivle yumruktan kaçan Ortiz kontra sol krojeyle Wilder’ı yine yakaladı. Köşeden çıkmayı başaran Wilder rakibine meydan okudu. (10-9 Ortiz / 40-36 Ortiz)

Round 5: Wilder bu raundda da ofansif anlamda bir aksiyon almadı. Daha çok defansa ağırlık veren Wilder ring içinde sürekli hareket ederek açı değiştirip sol direği ile rakibini uzak tutmaya çalışsa da Ortiz yine isabetli yumruklar bulmayı başardı ve raundu kazandı. (10-9 Ortiz / 50-45 Ortiz)

Round 6: Artık maça ortak olması gerektiğinin farkına varan Wilder, bu raundda diğer raundlara kıyasla daha etkili bir oyun sergiledi. Ortiz karşısında etkili vuruşlar arayan Wilder, zaman zaman başarılı olsa da Ortiz’in kontralarına yine yakalanmaktan kurtulamadı. Ağır sikletteki en iyi kontra vuruş yapabilen isimlerden biri olan Ortiz performansıyla 6 raund boyunca Wilder’a zor anlar yaşatmayı başardı. Maçın ivmesi Ortiz’den yana olsa da, 40 yaşında olmanın verdiği dezavantajdan dolayı yorgunluk belirtileri baş göstermeye başladı. (10-9 Ortiz / 60-54 Ortiz)

Wilder’ın Bombayı Patlattığı An

Round 7: Yedinci rounda geldiğimizde Wilder’ın artık nakavttan başka bir çaresi yok gibi görünüyordu. Üst üste sağ krojelerle Ortiz’i yakalayan Wilder maça ortak oldu. İki boksör sert yumruklarla kırışmaya gittiler. Wilder, Tanrının eli misali, sıradışı güçlü sağıyla Ortiz’i yakaladı, yerde kalan Ortiz gereken sürede ayağa kalkamayınca, önde götürdüğü maçı nakavtla kaybetti.

Böylece Deontay Wilder, 10. kez ünvanını koruyarak tarihi bir başarılı elde etti. Wilder’ın bir sonraki rakibinin 2020 bahar aylarında Tyson Fury olması bekleniyor.

Maç Sonunda 3 Hakemin de Skor Kartında İlk 6 Raundda Luis Ortiz’in Önde Olduğu Görüldü.

El Terremoto Yine Şampiyon

Gecenin yan ana maçında Meksikalı WBA tüy siklet dünya şampiyonu Leo Santa Cruz, Miguel Flores’ı 12 raund sonunda üç hakemin ortak kararıyla mağlup ederek tüy sikletten sonra süper tüy siklette de dünya şampiyonu oldu.

Amerika’nın süper horoz sikletteki genç yeteneği Brandon Figueroa da WBA süper horoz siklet dünya şampiyonluk maçında Julio Ceja ile berabere kaldı.