Yeni jenerasyonun başarılı dövüşçülerinden Yusuf Karakaya İle Soru & Cevap

Ülkemizi birçok dövüş organizasyonunda büyük bir özveriyle temsil eden ve 2019 yılında katıldığı Survivor yarışmasında birinci olan Yusuf Karakaya İle keyifli bir röportaj yaptık. Röportaja geçmeden önce Yusuf Karakaya’ya büyük teşekkürlerimizi sunarız.

FWT: “Başarılı bir Kick boks kariyerinin ardından İlk defa MMA maçına çıktınız. Maçı çoğumuz izledik fakat yaşananları bir de sizin ağzınızdan duymak istiyoruz.”

Yusuf Karakaya: “Rakibimde önceden aynı benim gibi Kick boks yapıyordu. Çok önemli dereceleri vardı. Bu maç onun da ilk MMA maçıydı. Açıkçası ayakta tekmelerinden çekiniyordu ama o attığı sert ve isabetli yumruklarla beni şaşırttı. Bundan dolayı rakibimi bir an önce yere almak istedim. Yere aldığımda mount pozisyonunda ona sert darbeler vurduğum için yoruldu zaten ve daha sonra onu kolay bir şekilde boğarak pes ettirdim.”

 

FWT: “İlk MMA maçınızdı buna kendinizi hazır hissediyormuydunuz?”

Yusuf Karakaya: “Bu sporda herhangi bir sınırınız yok ve çok sert bir spor. Ben de bunu istediğim için uzun zamandır MMA maçlarında dövüşmeyi istiyordum. Ani verdiğim bir karar değildi. Bu yüzden kendimi gayet hazır hissederek emin adımlarla maça açıktım ve rakibimi yendim.”

FWT: “Survivor gibi zorlu bir sürecin ardından MMA maçına hazırlanmak zor oldumu?”

Yusuf Karakaya: “Survivor cidden çok zorlu bir maratondu. Yarışmadan sonra kendi sıkletimi kaybettim alt sıkletlerde dövüşmek zorunda kaldım. Ayrıca MMA sporu çok zor bir spor bu maça hazır olmak için çok çalışmam gerekiyordu. Ama her şeye rağmen yılmadan çalışarak tüm zorlukların üstesinden geldim.”

FWT: “Bundan sonra hep MMA organizasyonlarında mı dövüşmeyi düşünüyorsunuz?

Yusuf Karakaya: “İlerleyen zamanlarda 1-2 tane Kick boks maçına çıkmayı düşünüyorum. Ama MMA’i çok sevdim. Antrenörlerimle kariyer planlaması yaptık. Türkiye’de MMA konusunda kendimi biraz daha geliştirdikten sonra Avrupa’ya veya ABD’ye gitme planlarım var. Oralarda daha çok kişiyle antrenman yapacağım yeni antrenörler tanıyacağım. Şu anki planlamamız bu şekilde.”

FWT: “Maça hazırlık süreciniz nasıl geçti ve kimlerle çalıştınız?”

Yusuf Karakaya: “Maça hazırlanırken haliyle çok yoğun antremanlar yaptım. Psikolojik olarak kendimi hep iyi hissetmeye çalıştım. İlk başlarda Ertan Balaban ile çalışmaya başladım ancak belgesel çekimleri için ABD’ye gitti bu yüzden o gelene kadar Furkan Karabağ ile kick boks çalıştım ayakta ki eksiklerimi giderdim. Maça iki hafta kala Ertan Hocam geri döndü ve kalan sürede beraber sıkı bir şekilde MMA üzerinde çalıştık.”

FWT: “MMA’de birçok oyun planı var. Siz en çok hangi planlar üzerinde çalıştınız?”

Yusuf Karakaya: “Kick Boks yaparken hep kapalı gardda dövüşürdüm ama bu MMA’de pek mümkün değil. Bu yüzden oyun planımı değiştirdim. Biraz daha açık dövüştüm ve rakibime yalnızca yumruk atmak yerine yumruk attıktan sonra sert kontralara çıkarak onu baya yordum. Ardından rakibimi yere alarak yerde işini bitirdim.”

FWT: “Yaklaşık iki yıl Tayland’da yaşadınız orada çok önemli başarılara imza attınız. Orada yaşadığınız süreçte Türkiye’den maç teklifleri gelmeseydi Şu an ne yapıyor olurdunuz?”

Yusuf Karakaya: “Türkiye dövüş sporları konusunda geri kalmış bir ülke bu yüzden Türkiye’ye dönmeyi düşünmüyordum. Ama Niekey Holzken ile İstanbul’da dövüşme teklifi aldım aslında o zaman için bana göre çok iyi bir rakipti bu teklifi kabul etmemem gerekiyordu ama kabul ettim. Bu maçtan sonra Avrupa’ya giderim orada çalışırım diye düşünüyordum ancak maç esnasında büyük sakatlıklar geçirdim ve tüm planlar suya düştü ve böylelikle Türkiye’de kalmış oldum ama bunun için asla pişman olmadım, üzülmedim hep çalıştım.”

FWT: “Aileniz bu işe ilk başladığınızda dövüşmenize karşı çıkmış ancak şu an çok başarılı bir dövüşçüsünüz. Şu an sizin hakkınızda neler düşünüyorlar?”

Yusuf Karakaya: “Ne yazık ki ülkemizde ailelerin çocuklarının dövüş sporlarıyla uğraşmasına karşı çıkması olağan bir durum çünkü ülkemizde bazı şeyler yanlış gösteriliyor. Ben başarılarıma yenilerini ekledikçe ailem benim ne kadar kararlı ve azimli olduğumu gördü ve benimle hep gurur duydular. Şu anda da en büyük destekçilerim ailem diyebilirim.”

FWT: “Dövüşmek dışında uğraştığınız başka bir mesleğiniz vs. var mı?”

Yusuf Karakaya: “Önceden antrenörlük yapıyordum ama artık komple kendime odaklanmış durumdayım.”

FWT: “Sizi ileride UFC, Bellator, ONE FC gibi organizasyonlarda görebilecek miyiz?”

Yusuf Karakaya: “Bu organizasyonlar çok büyük yerler. İlk başlarda da söylediğim gibi güzel bir kariyer planı yaptık. Önümüzde ki zamanlarda yurt dışında antrenman yapmayı düşünüyorum. Kendimi daha da geliştirerek daha büyük şampiyonluklara imza attıktan sonra tabi ki de bu organizasyonlarda dövüşmeyi istiyorum. Hedefim UFC’de başarılı bir şekilde bayrağımızı dalgalandırmak.”

FWT: “Favori MMA dövüşçüleriniz kimler?”

Yusuf Karakaya: “Fedor Emelianenko ve George St. Pierre”

FWT: “Kendinizi maçlara psikolojik olarak nasıl hazırlıyorsunuz?”

Yusuf Karakaya: “Nasıl ki bir futbolcu sahaya çıktığında gol atmayı, bir basketbolcu sahaya çıktığında basket atmayı hedefliyorsa ben de rakibimi yenmeyi hedefliyorum. Asla karamsarlığa kapılmıyorum. Elimden geldiğince moralimi üst seviyede tutmaya çalışıyorum.”

FWT: “Kamp sürecinde kamera arkasında neler oluyor anlatabilir misiniz?”

Yusuf Karakaya: “Kamp çok sıkıcı olabiliyor. Diyete giriyorsunuz istediğiniz şeyleri yiyemiyorsunuz. Belli saatlerde uyuyup belli saatlerde uyanmanız lazım. Bunların yanında idman sırasında sakatlık yaşayabiliyorsunuz ve acı çekiyorsunuz bunları dışarıya yansıtmamaya çalışıyorsunuz. En zor yanlarından biri de ailenizden epey bir süre ayrı kalıyorsunuz onlarla çok görüşemiyorsunuz.”

FWT: “Son olarak ileride iyi bir dövüşçü olmak isteyen genç arkadaşlarımıza söylemek istedikleriniz neler?”

Yusuf Karakaya: “Dövüş sporları Türkiye’de yeni yeni gelişiyor. İşimiz diğer ülkelerde ki sporculara göre çok çok daha zor. Ben bu işe başladığımda kimse bize destek çıkmıyordu. Kimse sponsor olmuyordu. Yeri geldi sokakta yattım yeri geldi salonda yattım. Ama bir şekilde bu zorluklara rağmen hedeflerimizi kovalamak gerek. Pes etmeden çalışmamız gerekiyor. Eğer imkanları varsa yurt dışına çıkmalarını önemle tavsiye ediyorum çünkü orada vizyonları genişliyor, farklı insanlarla antrenman yapıyorlar bu onların daha çok gelişmesine katkı sağlıyor.”