Geçtiğimiz aylarda internete bomba gibi düşen 14 yaşındaki Baltimore’lu Keyday Oungan okulun tuvaletinde kendi yaşıtı 5 çocuk tarafından feci şekilde tartaklandığı haberi hepimizi derinden etkilemişti.Siyah kemik gözlükleri , krem rengi pantolonu ve lacoste yaka t-shirt’ü ile oldukça mazlum bir görüntüde olan Oungan , etrafını çevreleyen akranları tarafından önce aşağılanmış sonrada çocukların hepsi tarafından tek tek yumruklanmıştı.Video’yu izlerken benimde içim sizler gibi sızlamış ve çocuğun gelecekte yaşayabileceğini özgüven zedelenmesini ve travmayı hayal edip durmuştum. McGregor’un Jiu-Jitsu idman partneri sosyal medya fenomeni Dillon Danis’te herkes gibi video’yu izleyip etkinlenmiş olsa ki gerek , Oungan ile irtibata geçip Baltimore’da evine en yakın Jiu-Jitsu okuluna yazılmasını ve kurs masraflarının tamamının kendisi tarafından karşılacağı taahhüt edip Oungan’ın mücadele sporları ile yıkılmış olan özgüvenini inşa etmek için bir hamlede bulunmuştu.

Zorbalık günümüz toplumunun ciddi sorunlarından biri. Çocuklarımızın kendi gözetimimiz dışında kalan zamanlarda okulda , iyi olduğu düşündüğümüz eğitmenlerin gözetimine güvenerek geçiriyoruz. İnsanlar arasındaki gelir farklılıkları , çocuğunun içsel ve psikolojik gelişimine herhangi bir katkı sağlayamayan aileler gibi sebepler kimi çocukları mutsuz ve şiddete eğilimli hale getiriyor. Sporun bir çocuğun gelişimde çok etkin rolü olacağı kanaatindeyim. Mücadele Sporlarının ise stres atma ve beraberinde getirdiği özsavunma güdüsü ile zorbalığı tamamen ortadan kaldırabileceğini düşünüyorum.Spor kültürü ile yetişen çocuk sorumluluk , saygı ve öfke kontrolü öğrenir. Günümüzdeki birçok MMA yıldızı çocukluk veya gençlik dönemlerinde zorbalığa maruz kalmış ve kendilerini koruyabilmek için dojolara kayıt olmuşlardı.Birçoğu belki sonrasında yaptıkları işin kariyerleri haline gelebileceğinin farkında değillerdi.

UFC’nin en popüler yıldızları arasında zorbalığa maruz kalanları ve onların hikayelerini sizler için derledim.

Georges St-Pierre

GSP lakaplı UFC’nin eski welterweight ve middleweight şampiyonu olan Georges St-Pierre’in çocukluk yılları zorbalığa maruz kalarak geçmiş.Bugün süperstarın zorbalığa uğrayan çocuklara destek olan bir vakfı bile mevcut. Çocukken oldukça cılız ve yüzü akneli olan St-Pierre Quebec’te geçen çocukluğunda fiziksel görüntüsü ve akneleri yüzünden sürekli alay konusu olup okulda itilip kakılmış. Kendi otobiyografik kitabında üst dönemlerin öğle yemeği parasını kendisinden zorla alıp , herkesin içinde çırılçıplak soyulduğunu ve bütün çocukların kendisine gülüp dalga geçtiğinden detaylı bir şekilde bahsetmişti. Bu olay onun yaşam döngüsünü tamamen değiştirmiş ve Kyokushin Karate’ye başlamasına , kendisini savunmayı öğrenmesine sebep olmuştu. Belki de başına gelen talihsiz olaylar silsilesi bugünkü efsanenin doğmasındaki en büyük etkenlerden biri olmuştu.

Daniel Cormier

Cormier günümüz Ağırsiklet MMA’inin en ürkütücü ismi.Hepimiz onu güreşteki göz kamaştırıcı yeteneği , gücü ve dayanıklılığı ile tanıyor.Cormier’de çok küçük yaşlarında zorbalığa maruz kalanlardan. Okuldaki oyun alanında denk geldiği ve ortada hiçbir şey yokken kendisine karşı bir öfke ve nefret kazanan sorunlu bir çocukla okulda neredeyse her gün kavga ediyor. Çocukla ettikleri kavgaların hiçbirinde başarılı olmadığını , hepsinde ABD’lilerin meşhur film repliğindeki gibi kıçını tekmelettiğini söyleyen Cormier , kendini savunabilmek için Güreş’e başlıyor.

Aynı çocukla güreşe başladıklarından kısa bir süre sonra tekrar kavgaya tutuşuyorlar ve bu sefer onu yerden yere vurup doğduğuna pişman ediyor. Bir daha benimle uğraşırsan başına gelicek olan budur diyerekten çocuğu dövüp rencide edip onurunu kurtarıyor.Yıllar sonra kendini korumak maksadıyla başladığı güreş ABD Olimpik Milli takımına girmesi ve 2008 Olimpiyatlarında ülkesini temsil etmesi ile devam ediyor.Tırmandığı merdiven UFC Light Heavyweight şampiyonluğuna kadar ulaşıyor.

Anderson Silva

Brezilya hepimizin iç geçirdiği bir Cennet. Bu Cennetin tek noksanı sahip olduğu yoksul nüfus ve onların şehrin büyük bir bölümünü oluşturduğu teneke evler yani favelalar. Yoksulluğun insanları suç ve şiddetin kucağına ittiği Brezilya’nın Curitiba şehrinde büyüyen Anderson Silva büyürken aynı mahallede yaşadığı çocukların eziyetine maruz kalmış. Çocukluğunda Amcası ve Yengesi tarafından büyütülen Silva , bale ve dans’a yaramazlık yaptığı için gönderilmiş. Fakat dans becerileri  onu sokaklarda kendini hırpalayan çocuklara karşı korumasına yardımcı olmamış . İnce sesi ve narin yapısı yüzünden zorbalığa fazlasıyla maruz kalmış. Dans beceleri o yaşlarda ona faydalı olmamış fakat gelecekte MMA’in en iyi Strikerlarından biri olmasına yardımcı olmuş. Boks ve Muay Thai’daki ayak oyunlarının temeline ciddi bir destek vermiş dans sporları. MMA’in gelmiş geçmiş en büyük efsanelerinden biri olan Silva , zorbalığa uğramış olan çocuklara bununla mücadele etmek için bir şey yapmaları gerektiğini , mücadele sporlarına başlamanın özgüven inşa etmekteki en iyi yol olduğunu belirtiyor.

Ronda Rousey

Kadın MMA’i bütün Dünyaya popüler yapan Ronda Rousey , mücadele sporlarına çok küçük yaşlarda başladı.Hemcinsi birçok kıza göre daha kaslı bir yapısı olduğu için akranları tarafından dışlandı. Ona Bayan Erkek ve vahşi gibi bir çok lakap taktılar. Kendi fiziğinden utandığı için sürekli fermuarlı hoodie’lerin altına gizlendi , bulimia hastalığına yakalandı.Okulda film etkinliğinin olduğu bir akşam sandalyesi altından çekilerek ve suratına basılarak aşağılanan Rousey , buna sebep olan 2 çocuk ve 1 kızı fena halde dövüp çektiği işkencelere son verdi.Hatta Çocuklardan birini Judo atışı ile fırlatarak betona vurdu. O günlerde kendi özsavunmana yardımcı olan Judo ona 2008 yaz olimpiyatlarında bronz madalya kazandırdı. UFC de dominant bir kariyere olanak sağladı ve Hollywood’da büyük bütçeli yapımlarda başrole taşıdı.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here