Zorlu Sınav Öncesi, Efsane Boksör Mikey Garcia Kimdir?

Bugün Meksika’nın herhangi bir şehrine gidip sokaktaki birine, “Bana aklına gelen 3 aktif Meksikalı boksör söyler misin?” diye sorsanız, eminim büyük çoğunluğu şöyle der: “Canelo Alvarez, Leo Santa Cruz ve Mikey Garcia”

Ama Mikey Garcia Amerikan Meksikalı bir boksör. Yani Amerika’da doğup büyüyen ve Amerika adına dövüşen bir isim. Ancak Meksika ile o kadar özdeşleşmiş ki, hakkında küçük bir araştırma yapmadan onun Amerikan vatandaşı olduğunu tahmin etmeniz zor. 1975 Yılında Meksika’dan Amerika’ya göç eden, Meksikalı köylü, çiftçi, emekçi bir ailenin çocuğu. Ringe Meksika şarkılarıyla yürüyen, Meksika kültürüyle yaşayan bir boksör. Öyle ki Meksika’da çok büyük bir hayran kitlesine sahip. Bugün Mexico City’de bir Canelo v Mikey maçı olsa, muhtemelen Canelo ring yürüyüşünde tepki görebilirdi.

Dünyanın son 10 yılda yetişen en yetenekli boksörlerinden biri olarak gösteriliyor. Instagramdan dövüş paylaşımlarını takip edip kahvesini yudumlayarak boks izleyen kesim Mikey Garcia’nın ismini duymayıp, genç boksör Ryan Garcia’yı dünyanın en iyi boksörü sanabilir. Ancak boksu yakından takip eden hayranlar, Mikey Garcia ile ilgili saatlerce analiz ve yorum yapıyorlar. Öyle ki Mikey, Floyd Mayweather’ın da övgüyle bahsettiği bir isim

Mikey Garcia 1987 Oxnard California’da doğuyor. Babası Eduardo Garcia eski amatör boksör ve abisi Roberto Garcia ise eski profesyonel dünya şampiyonu bir boksör. Mikey, Oxnard’da suç çetelerinin yoğun olduğu bir mahallede büyürken, 13 yaşında boksör babası ve abisi tarafından amatör kariyerine başlamış. Gençlerde birkaç madalya kazandıktan sonra büyük şampiyonaları beklememiş ve 18 yaşında profesyonel boksa başlamış. Kısa sürede boks yetenekleri fark edilen Mikey, 2013 yılında Orlando Salido’yu yenerek WBO tüy siklet dünya şampiyonluğunu kazanmış. Ardından süper tüy siklet, hafif siklet ve süper hafif siklette dünya şampiyonlukları yaşayarak 4 farklı siklette dünya şampiyonu olmayı başarmış ve adını efsaneler arasına yazdırmış bir isim.

4 Farklı siklette şampiyon olan Mikey Garcia geçtiğimiz yıl kariyerine 39 maçta 39 galibiyet 30 nakavt ile devam ediyordu. Son olarak 2018 yılında Robert Easter Jr’ı mağlup ederek hafif siklette WBC kemerinin yanına IBF kemerini de koyan Mikey, kariyerinde büyük başarılar elde etmesine rağmen daha fazlasını istedi. 2 Siklet birden yükselterek, yarı orta sikletin belki de en güçlü şampiyonu Errol Spence Jr ile 5. farklı siklette şampiyon olmak için karşılaştı. Peki Mikey Garcia böylesine risk seviyesi yüksek bir maçı neden seçti? Ya Mikey, elde ettiği sayısız başarılara rağmen, kariyerinde istediği şöhreti ve paraları kazanamamıştı. Yada ideallari böyleydi, sürekli daha fazlasını kazanmak ve daha büyük başarılar elde etmek. Cevap her ikisi de. Mikey Garcia 100 bin kişilik AT&T Stadyumunda Errol Spence ile karşılaştığında dünyanın spor gündemine oturmayı başardı. Ancak bu seçimin yanlış bir karar olduğunu ilk raund başladığında anlamış olmalı Mikey.

Daha önce birkaç farklı siklette şampiyon olan boksörlere tanık olmuştuk, ki bunun en büyük örneği 8 farklı siklette şampiyon olarak bu alandaki rekoru elinde bulunduran Manny Pacquiao’dur. Ama tabi bu gibi süreçlerde, siklet değiştiren boksörün fiziki yapısı, kamp süreci, karşılaştığı rakibin özellikleri gibi birçok faktör, adaptasyon sürecinde çok etkilidir. Özellikle alt sikletlerde kilo farkları sporcuların ve maçın kaderini net bir şekilde belirleyebilir. Geçtiğimiz yıl 100 gr fazla olan Shawn Porter’ın tartı esnasında saçlarını kestiğine tanık olmuştuk. O yüzden boksörlerin siklet değiştirirken belirli bir adaptasyon sürecinden geçmeleri yararlarına oluyor. Örneğin, süper hafif siklette kemerleri topladıktan sonra yarı orta siklete çıkan Terence Crawford, ilk maçına Avustralyalı Jeff Horn ile çıkıp WBO kemerini kazanmış, ardından Jose Benavidez, Amir Khan, ve Egidijus Kavaliauskas’a karşı ünvanını korumuştu. Karşılaştığı rakipler her ne kadar elit seviye boksörler olsa da, risk seviyesi Errol Spence kadar yüksek isimler değillerdi. Buna rağmen son maçlarında zorlandığını görebilirsiniz. Crawford hala Errol Spence yada Manny Pacquiao gibi isimlerle ile ünvan birleştirme konusuna temkinli yaklaşıyor. Üstelik Mikey Garcia’ya göre daha iri vücut ölçülerine sahip olmasına rağmen.
Bir diğer örnek Guillermo Rigondeaux ise 2 siklet birden çıkarak Vasiliy Lomachenko gibi hızlı bir rakiple karşılaşmış ve hiçbir varlık gösteremeden maçı kaybetmişti.

Mikey Garcia, daha önce Adrien Broner ve Sergey Lipinets ile süper hafif siklette karşılaşmış ancak sonradan kendi sikleti olan hafif siklete geri dönmüştü. İki siklet birden çıkan Mikey, yarı orta sikletin en güçlü şampiyonunun karşısına direk olarak çıktı. Errol Spence Jr yarı orta siklet için bile büyük bir vücut ölçüsüne sahip olan, kanat açıklığı yüksek, kardiyosu çok başarılı, elleri ağır ve hızlı üstelik ters gard bir boksör. 2 Siklet birden çıkıldığında karşılaşabileceğiniz en son rakip olmalı. Ama Mikey Garcia bu tür büyük meydan okumaları seviyor ve bir anlamda bunun için boks yapıyor. Errol Spence maçından önce şöyle diyor Mikey: “İsmim için savaşıyorum. Babamın soyadının boks tarih kitaplarında yazması için. Babam başladı kardeşim devam etti. Şimdi ben de daha ileriye taşımalıyım. Bu yüzden kendi sikletimi terk edip daha büyük maçlar kazanmalıyım”

66 Kiloda çıktığı ilk maçta Mikey Garcia, kendisinden beklenilen performansı ringe yansıtamadı. Aldığı kilolar onu yavaşlatmıştı. Karşısındaki boksör Errol Spence Jr ise hâli hazırda bu sikletin boksörü ve çok formda olunca Mikey’in işi çok daha zor bir hal aldı. Rakibi karşısında ağır kalan Mikey, boks yeteneklerini ringe yansıtamadı ve oyuna bir türlü ortak olamadı. 12 Raund boyunca Errol Spence Jr karşısında vasatı geçemedi. Ancak Spence Jr karşısında aldığı ağır darbelere rağmen ayakta kalan Mikey, bu sikletin yumrukları için de dayanıklı olduğunu gösterdi.

Errol Spence Jr maçından sonra alt sikletlere geri dönmesi beklenen Mikey Garcia, yarı orta siklette kalmaya devam etti ve bu siklette de dünya şampiyonu olmak istiyor. Bunun için bu gece sabaha karşı Ford Center Texas’ta Jessie Vargas ile WBC elmas kemeri için karşılaşacak. Jessie Vargas daha önce bu siklette dünya şampiyonluğu yaşamış, Timothy Bradley ve Manny Pacquiao gibi isimlerle karşılaşmış bu, siklette çok daha tecrübeli bir boksör. 180 cm boyuyla 168’lik Mikey Garcia’dan 12 cm daha uzun ve 5 cm daha fazla kanat açıklığına sahip. Tıpkı Mikey Garcia gibi Meksika asıllı bir boksör. Teknik kapasitesi çok üst seviyede bir isim ve savunma yetenekleriyle de ön plana çıkıyor. Mikey Garcia’yı çok zor bir gecenin beklediğini söyleyebiliriz. Her iki boksörün de kaybetme lüksü yok. İki Meksikalı savaşçının mücadelesinin boks adına gerçek bir resitale sahne olacağını söyleyebiliriz. Kimin kazanacağını bu gece hep birlikte göreceğiz